ortopedie

Text dotazu

jak poznám, že mi padá příčná klenba na noze?? A z čeho to mohu mít??

Odpověď

Dobrý den, příčně plochá noha patří mezi ortopedické vady nohou. Znamená pokles klenby, který probíhá pod hlavičkami nártních kostí. To vyvolává pocit bolesti na bříšku nohy, bříška jsou velmi citlivá, s tím souvisí i dojem těžké, nepružné chůze. Příčinou jsou často i velmi vysoké podpatky, které vedou k přetížení přednoží. I kůže na bříškách velmi trpí, rohovatí, tvoří se mozoly, postižený drží prsty ohnuté, a proto na nich vznikají kuří oka, která velmi ztěžují chůzi. Paradoxně zde dochází někdy i k opačnému vyklenutí nohy do plosky. Při této vadě je vhodné nosit v první řadě boty s nízkými podpatky, dále ortopedické vložky se srdíčky nebo pásky pro příčně plochou nohu, využívat koupele, masáže, cvičení, vzácně pak chirurgické řešení, kterým se mohou zmenšit vyčnívající hlavičky 2.-4. nártní kosti, čímž se sníží tlak na bříška.

Odbornější vysvětlení pojmu příčná nožní klenba naleznete např. na http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/anatomie/dk_klenba.php. Různá cvičení proti snižování příčné klenby a způsoby, jak je  možné vlastními silami odhalit tuto vadu naleznete např. v knize Zdravá chůze po celý život.
Pro další informace bychom Vám doporučili kontaktovat Vašeho lékaře.

Použitá literatura:
* Bolesti nohou. Praha : Markopulos, 1996. s. 27. ISBN 80-86003-04-3.
* LARSEN, Christian. Zdravá chůze po celý život. Olomouc : Poznání, 2005. 154 s. ISBN 80-86606-38-4. 


Další informace naleznete např. na:
* http://www.ortopedica.cz/anatomie-nohy-bolesti-nohou/
* http://www.ortopedica.cz/ploche-nohy/
* http://www.dostry.cz/podrobne/SOLEN.pdf
* http://www.pedikom.cz/noha-a-jeji-nemoci/zborcena-pricna-klenba.html
* http://www.rehabilitacenj.cz/plocha_noha.pdf
* http://www.medi-shoes.cz/index.php/pece-o-nohy-cviceni-jako-prevence-i-lecba
* http://www.lidovky.cz/nejcasteji-boli-kotnik-070-/ln_noviny.asp?c=A080725_000125_ln_noviny_sko&klic=226679&mes=080725_0 .

Obor

Lékařství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.12.2008 12:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu