Obětovávání pannen

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli Slované obětovávali panny? Jestli ano, proč? A byly obětovány také na královéhradecku?

Odpověď

Dobrý den,

v literatuře dostupné v naší knihovně jsme nenašli žádný vědecky podložený důkaz o obětování panen nebo o jakékoliv lidské oběti, které by prováděli Slované na našem území. Z této doby nemáme žádné písemné prameny a i archeologické nálezy jsou sporadické a nemohou s jistotou tuto domněnku potvrdit ani vyvrátit. Pozdější písemné prameny mohou být zkreslené a povšechné bez konkrétních informací. Pokud se při archeologickým výzkumech našly nějaké pravděpodobné oběti, jednalo se výhradně o zvířata. Zdeněk Váňa ve své knize Svět slovanských bohů a démonů sice píše o slovanských lidských obětech (svědčí o nich prameny bulharské, ruské, orientální i západní), zároveň ale píše, že na našem území o podobných obětech nemáme přímé doklady.

Použité zdroje

ŠINDLÁŘOVÁ, Irena. Mýty a báje starých Slovanů: božstva, svatyně, bájesloví, tradice. 1. vyd. Olomouc: Fontána, 2003. 130 s.
LUTOVSKÝ, Michal. Hroby předků: sonda do života a smrti dávných Slovanů. 1. vyd. Praha : Academia, 1996. 180 s.
VÁŇA, Zdeněk. Svět slovanských bohů a démonů. 1. vyd. Praha: Panorama, 1990. Stopy, fakta, svědectví. 280 s.
BERANOVÁ, Magdalena. Slované v Čechách: archeologie 6.-12. století. 1. vyd. Praha : Libri, 2009. 475 s.
NIEDERLE, Lubor. Život starých Slovanů. Díl 1. sv. 1. V Praze: Bursík a Kohout, 1911. 389 s.
NIEDERLE, Lubor. Život starých Slovanů. Díl 2. sv. 2, O právu soukromém u Slovanů v dobách starších. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1934. 211 s.
KUFFNER, Jozef. Věda či báchora?: paběrky k otázce slovanského dávnověku. Praha: F. Topič, 1917. 239 s.