nemohu najít informace o básnířce Marie Čtyřoká

Text dotazu

Jde asi o pseudonym, z minula znám její báseň chtěl bych o ní vědět více.

Odpověď

Dobrý den,

o Marii Čtyroké (příjmení Čtyřoká se v ČR v současné době nevyskytuje, pravděpodobně se též nejedná o pseudonym) nenabízejí nám dostupné zdroje příliš mnoho podrobnějších informací.

 

Básněmi a články přispívala Marie Čtyroká do časopisu Vlasta. Na počátku 90. let 20. století  působila jako redaktorka tohoto časopisu. V časopise Vlasta vyšla celá řada jejích článků zaměřených především na školství, společnost a přírodu.  Otištěno zde bylo i několik jejích básní. (Její články i básně je možné dohledat v digitální knihovně Kramerius 5 Národní knihovny ČR (http://kramerius4.nkp.cz/search/ ) v prostorách knihovny na vyhrazených počítačích). 

 

Později  je možné se s tímto jménem setkat na stránkách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, kde je Marie Čtyroká uvedena jako jedna z lektorek arteterapie:

 

"Mgr. Marie Čtyroká

 

Pedagožka, lektorka arteterapie, publicistka - aktivní zvl. v oblasti poezie. Absolvovala kurz arteterapie v Praze i v Brně, učila se i u Milana Kyzoura, zakladatele arteterapie u nás. Získané poznatky uplatňuje ve své pedagogické práci (např. v tématech: Využití písemného sebevyjádření pro podporu žáků i dospělých s poruchou chování; příběh a poezie v procesu léčby rodin v krizi, seniorů aj).  V rámci arteterapie vyučuje zvl. obor arteterapeutické tvůrčí psaní a jeho uplatnění pro pomoc v krizových situacích, integraci osobností atp. Její široká odborná orientace i osobní zralost byla vždy stmelujícím faktorem našich studijních skupin. "

 

Nedá se ovšem jednoznačně prokázat, že se jedná o tutéž osobu, která byla dříve redaktorkou časopisu Vlasta.

 

V záznamech Souborného katalogu ČR jsou se jménem Marie Čtyroké spojeny ještě omalovánky pro děti "Jak se volá--" (ČTYROKÁ, Marie. Jak se volá--. 1. vyd. Praha: Albatros, 1986. 1 sv. (nestr.). Omalovánky s textem.) a je taktéž uvedena jako jedna z dvaceti autorů/autorek povídkové knihy "Rok čtyř" (BERÁNKOVÁ, Alena et al. Rok čtyř: povídkový román dvaceti autorů. Vydání první. V Praze: Projekt Hakuna Matata, z.s., 2017. 162 stran. ISBN 978-80-270-2175-8. ) 

 

V případě hlubšího zájmu o tuto básnířku a publicistku Vám doporučujeme kontaktovat Katedru sociální práce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

 

* http://ksp.vspj.cz/uvod/kurz-arteterapie/lektori

* https://www.studiumarteterapie.cz/rozsirujici-predmety/

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.02.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu