Nabýt x nabít

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký i/y se píše ve větě
"Vrátili se z ciziny nabi/ytí dojmy" ve slově (jak už je naznačeno)
nabytí-nabití. Zajímalo by mě také, jak si můžu psaní tvrdého nebo měkkého
y/i v tomto případě odůvodnit.
Děkuji Vám mnohokrát,

Odpověď

Dobrý den,

rozdíl mezi výrazy "nabýt" a "nabít", spolu se zdůvodněním, je velmi pěkně vysvětlen na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR:

Nabýt x nabít

Nabýt s první osobou nabudu, hovorově i nabydu, znamená ,získat, dosáhnout, stát se majitelem'. Můžeme nabýt jmění, určitého postavení v zaměstnání, sebedůvěry, dojmu, sílu; zákony nabývají účinnosti. Nabýt rovněž znamená ,zvětšit svůj objem, narůst': těsto při pečení značně nabylo.

Sloveso nabít znamená ,natlouct, dát bití' (nabít zlobivému dítěti); ale také ,zarazit něco někam' nebo ,napěchovat něco, doplnit nějakým prostředkem k dalšímu použití', např. nabít hřebík do trámu, nabít zbraň, akumulátor, telefonní kartu. V expresivním vyjadřování se často používá sloveso nabít ve smyslu ,velmi naplnit něčím, napěchovat, naplnit až k prasknutí, po okraj':

nabito může být v kině nebo v dopravním prostředku, peněženka může být nabitá penězi. Rovněž v oblíbené větě školních diktátů "Vrátili jsme se z výletu nabiti dojmy" píšeme nabiti, protože vyjadřujeme, že jsme byli přeplněni dojmy, plní zážitků až k prasknutí.

Rozlišení napomáhá převedení sloves do budoucího času. Zákon nabude/nabyde účinnosti od 1. ledna, proto píšeme "zákon musí nejprve nabýt účinnosti".

Zákazník si nejprve nabije kartu, proto nabít kartu.

Tvary s -y- hodnotíme jako hovorové; ve stylově vyšších, spisovných projevech dáváme přednost tvarům s -u-.

Použité zdroje:

Internetová jazyková příručka -

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=101&dotaz=nab%C3%ADt

také http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=570&dotaz=nab%C3%ADt

http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm