Nabýt/nabít

Text dotazu

Dobrý den,
bohužel ve Vašem vysvětlení došlo k rozporu ve spojení "nabyl dojmu". Myslela jsem si, že ten dojem je získaný, čili nabytý, ale zde to tedy chápu tak, že mohu použít obojí, pokaždé s trochu jiným významem ?! "Nabyla jsem dojmu, že ...." a "Přijeli jsme nabití dojmy...".

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o dvě odlišná ustálená slovní spojení, z nichž každé využívá jiného slovesa. „Nabýt dojmu“ znamená „získat dojem“ (např.: „Nabyla jsem dojmu, že naše spolupráce už nefunguje“, „Honza nabyl dojmu, že je problém vyřešen“, „Podle tvého pokrčení rameny jsem nabyl dojmu, že ti otevřené okno nevadí“).

„Být nabit dojmy“ – od slova „nabít“ - používáme ve významu „mít velmi mnoho dojmů“ (např. „Žáci se vrátili z exkurze do muzea nabiti dojmy“, „Po zhlédnutí tohoto filmu jsem byla nabita tolika dojmy, že jsem nemohla usnout“, „Obvykle odcházím z přednášek profesora Halíka nabit dojmy, ale zrovna dnes to byla pekelná nuda“).