Ministerstva, konzuláty, a vyslanectví během první republiky

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat, kde můžu najít informaci o datech založení a uzavření některých prvorepublikových československých konzulátů, vyslanectví, a sekcí ministerstev. Hledám hlavně informaci o zpravodajské sekci ministerstva zahraničních věcí a o konzulátech v sousedních státech ČSR.
Děkuji Vám za Váši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

k vašemu dotazu bychom mohli doporučit v první řadě knihu DEJMEK, Jindřich. Diplomacie Československa: Díl 1. Nástin dějin ministerstva zahraničních věcí a diplomacie (1918 - 1992). Praha: Academia, 2012;

dále knihu ZBOŘIL. František. Československá a česká zahraniční politika: minulost a současnost. Praha: Leges, 2010.

Mohla by pro vás být přínosná i kniha KAVAN, Jan a kol. Diplomacie. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008.

Na druhou stranu o cizích konzulátech u nás pojednává kniha AGSTNER, Rudolf. Cizí konzuláty v Čechách, na Moravě a v Bratislavě 1869 - 1918. Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 2008.

Snad byste mohla něco najít i v:

[Dodatky č. 1. až 226 ke Sbírce služebních předpisů ministerstva zahraničních věcí]

Nakl. údaje   [Praha : Ministerstvo zahraničních věcí republiky Československé], 1925-1936

Popis (rozsah)   [729] s. : [59] příl. - [68] s. příl. ; 8°

Číslo nár.bibl.   cnb000765895

Systém. číslo   000765895

[ https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000765895&local_base=NKC ]

Doporučit můžeme také  stránky MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/historie_a_osobnosti_ceske_diplomacie/ministri_a_ministerstvo_v_historii/index.html a Knihovnu Ministerstva zahraničních věcí https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/organizacni_struktura/utvary_mzv/vedecka_knihovna/index.html, která slouží i veřejnosti.