Minimální věk členů vlády

Text dotazu

Dobrý den, jak je členství ve vládě omezeno věkem? Platí hranice 18 let, 21 let, nebo 40 let (jako senát a prezident)? Je stejné pravidlo i pro předsedu vlády?

Odpověď

Dobrý den,

Ústava České republiky nespecifikuje věkovou hranici pro výkon funkce člena vlády. Poslancem může být zvolena osoba starší 21 let a senátorem osoba starší 40 let. Proběhne-li tedy výběr ministrů předsedou vlády z řad poslanců a senátorů, je věková hranice stanovena takto. Pokud předseda vlády nominuje osobu mimo obě komory parlamentu, je věková hranice, jak jsem napsal výše, v Ústavě nespecifikována. Věková hranice u předsedy vlády je již zmíněných 21 let, neboť se jedná většinou o předsedu politické strany zvolené do Poslanecké sněmovny České republiky.

Použité zdroje

RYCHETSKÝ, Pavel. Ústava České republiky: Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky : komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2015. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). ISBN 978-80-7478-809-3.

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Datum zadání dotazu

12.01.2023 01:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu