Město Žebrák

Text dotazu

Dobrý den,

doložené datum existence města Žebrák je rok 1280. Ve městě jsou dva hrady a dva kostely..Hrady významné. I když vše postaveno později, tak to ukazuje spíše na bohatství. Navíc město leželo na důležité cestě do Bavor. Nabízí se tak otázka, jak k názvu město přišlo. Po třicetileté válce prý bylo město zcela zničeno a uvádí se, že tamní obyvatelé žili ve slaměných chatrčích a do pluhů zapřahali sami sebe. To by názvu Žebrák odpovídalo.Je tedy název Žebrák původní? Uvedený už v onom roce 1280?

Děkuji.

Odpověď

V první písemné zprávě z r. 1280 je jméno Žebrák doloženo v podobě "Sebrak". Přímo jméno "Žebrák" je doloženo v dalších písemných zprávách ze 14.-16. století. U jména Žebrák je možno uvažovat jak o významu "chudobná, nevýnosná ves nebo dvůr", tak i o přenosu někdejšího označení vrchu na jméno osady (z apelativa žebro "svah hory")

Použité zdroje

PROFOUS, Antonín a Jan SVOBODA. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl IV. Praha: Československá akademie věd, 1957, s. 820.
OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše et al. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995, s. 183-185. ISBN 80-200-0554-4.