Kolik potravin se produkovalo v období první republiky v ČSR (1918-1939)

Text dotazu

Věděli byste nějaké zdroje, kde dohledám výrobu/spotřebu potravin v období první republiky 1918-1939. Je to složité, když si spoustu potravin lidé vyráběli i doma. Ale jestli jsou nějaká data o výrobě průmyslových potravin (čokoláda, párky apod.) a data i vypěstovanému ovoci a zelenině. Kolik se např. vypěstovalo chřestu nebo jablek. Nějaký zdroj, kde budou k tomuto nějaká data

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu tématu nejvíce doporučujeme využít statistiky ČSÚ, které naleznete na jejich stránkách, zejména pak:

Dále by mohla pro inspiraci pomoci tato rigorózní práce:

  • ZÁBRODSKÁ, Kristina. Životní styl za První republiky na příkladu gastronomie v českém dobovém tisku. Online. Rigorózní práce, Praha: Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, Institut komunikačních studií a žurnalistiky, 2014. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/66465?show=full. [citováno 2024-05-30].

Poté doporučujeme ještě využít dobové věstníky nebo ročenky:

Nakonec také ještě publikaci:

Pokud jste u nás registrovanou čtenářkou, pak můžete využít odkazy do digitální knihovny – některé dokumenty jsou volně dostupné, jiné jsou součástí DNNT (díla nedostupná na trhu, k dispozici po přihlášení) a další je možné prohlížet pouze v prostorách budovy NK ČR. Případně je možné si vybrané tituly zapůjčit v tištěné podobě anebo využijte Souborný katalog ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/skc) či portál Knihovny.cz (https://www.knihovny.cz) pro vyhledání exemplářů v jiných knihovnách.