Je pravda, že v zahraničí byl někdy použit ordál dortem?

Text dotazu

Někde jsem četl, že jako způsob ordálu někde v zahraničí bylo použito to, že obžalovaný musel sníst celý dort a pokud to nezvládl, byl vinen.
Je to pravda?

Odpověď

Dobrý den,

zmínky o ordálu dortem, se nám nepodařilo najít. Je možné, že se jednalo jen o jednorázovou záležitost, třeba jen v místní skupině... Do dějin soudnictví ale asi tento způsob ordálu nevstoupil. Zmínky o ordálu jídlem jsme sice našli, ale bez podrobnějšího vysvětlení.

Ordál jídlem a pitím spočíval v polykání určitého druhu pokrmu anebo v pití tekutin. Tomu, kdo byl vinen, se mělo sevřít hrdlo tak, že nebyl schopen polknout sousto anebo tekutinu a raději je vyvrhl. Naopak komu toto problém nedělalo, byl nevinen.

V českém prostředí se s tímto ordálem v dostupných pramenech nesetkáváme.

Čerpáno z diplomové práce:

HAVLASOVÁ, Nikola. Ordál vodou jako iracionální důkazní prostředek: Diplomová práce.

Brno: Právnická fakulta Masarykovy univerzity, 2017.

https://is.muni.cz/th/fuwmv/Ordal_vodou_jako_iracionalni_dukazni_prostredek.pdf

Jiný zdroj ale uvádí:

U českých soudů bylo používáno několika druhů ordálů: byly boží soudy jídlem a pitím, kde výsledek byl pokládán za příznivý, když polknutí pokrmu nemělo škodlivých následků, jinou skupinou byly ordály využívající ohně,...

Zdroj: KLABOUCH, Jiří.  Staré české soudnictví: (jak se dříve soudívalo). Praha: orbis, 1967.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:56ac64e0-54f8-11e6-8746-005056825209

Další pramen: http://cervenobili.cz/2312/ordal-necht-mi-pomaha-buh/