hodina mezi psem a vlkem

Dobrý den, zajímá mne přesný význam vyrazu "hodina mezi psem a vlkem".

Dobrý den, kniha Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice vysvětluje výraz "hodina mezi psem a vlkem" následovně: "lit. - hodina mezi psem a vlkem - a) hodina ranního šírání, ani tma, ani světlo, b)přeneseně označení pro nějaké dramatické mezidobí charakterizované napětím a nejistotou (Toto rčení francouzského původu se začalo v češtině častěji používat po vyjití básnické sbírky Jana Skácela  Hodina mezi psem a vlkem)"
Zdroj: MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice : (tematický frazeologický slovník I). 1.vyd. Ostrava : Ostravská univerzita, 1999. s.110.

Jazyk, lingvistika a literatura

08.01.2009 12:08

Hana píše:
Pátek 11.12.2015 19:59
prosím, můžete stejně popsat i výraz
MEZI DRAKEM A HADEM?
DÍKY!
Čtvrtek 17.12.2015 16:21
odpověď obdržíte e-mailem. Přečíst si ji můžete též v archivu služby: http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/hodina-mezi-drakem-a-hadem