Šlechtic Vojtěch Vorel Broumovský

Text dotazu

Dobrý den.
Hledám jakékoli informace o šlechtici Vojtěchu Vorlu Broumovském, žijícím určitě v letech 1650-1670 a působícím na Benešovsku (Středočeský kraj) možná ve funkci hejtmana.
Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,

zmínky o šlechtici Vojtěchu Vorlu Broumovském jsme našli pouze v nám dostupných zdrojích, viz níže:

V roce 1666, dne 18. ledna prodává Wilím panu Vojtěchu Vorlovi -  Vojtěch Vorel Broumovský - potomek rodiny Vorlové z Plavče, povýšené Ferdinandem 1. r. 1553 za 95 kop míšeňských část svobodného statku t. zv. Mačeskovského v Sedlečku, část která mu připadla věnem s manželkou Annou. Zdá se, že krátce před tímto rokem 1666 mu jeho první manželka zemřela. Zápis o prodeji tohoto vyvěnění nacházíme v deskách svobodnických. Lib. libert. 2-D 13,14:L.P. 1666 dne 18. Januarii. (obr. 18,19.)
S povolením urozeného a statečného rytíře pana Krištofa Norberta Knautta (titl) stala se smlouva trhová celá a dokonalá mezi Vojtěchem Vorlem Broumovským strany jedné a Vilímem Veseckým z Vesce a na Sedlečku, JMCKr. svobodníkem strany druhé. A to smlouva a trh takový: že jest Wilím Vesecký prodal částku statečku svého svobodného, totiž chaloupku, která s povolením JMCKr. prokurátora od statku svobodného, jenž slove Mačeskovský ve vsi Sedlečku panu Vojtěchu Vorlovi odprodána byla a nyní Wilímovi Veseckému jako nápadu po manželce jemu dědičně naložena, za cenu 95 kop míšeňských...

Čerpáno z: STEJSKAL-VESECKÝ Z VESCE, Dalibor. Vesečtí z Vesce. Středokluky: Zdeněk Susa, 2004, s. 158. ISBN 80-86057-27-5. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:928dfde0-18e4-11e9-8109-005056825209

Doporučujeme obrátit se také na oblastní archiv v Benešově http://www.soapraha.cz/benesov/,  kde by mohli mít nějaké dokumenty, informace apod.