Geologie Strašicka (okr. Rokycany)

Text dotazu

ráda bych se zeptala, jestli byste nemohli napsat neco o geologii Rokycanska, konkrétně o geologie obce Strašice(okres Rokycany).

Odpověď

Strašická vrchovina severozápadní okraj Brd; členitá vrchovina z kambrických slepenců a drob prostoupených pruhem porfyritů a porfyritových tufů strašického pásma a ze souvrství ordovických břidlic, pískovců a rohovců; tektonicky porušená podélnými i příčnými zlomy, kerná vrchovina s oblými strukturními hřbety barrandienského směru, silně rozčleněná širokými
údolími; nejv. bod Žďár 629 m; 4-5 vegetační stupeň, převážně zalesněný smíšenými listnatými a smrkovými porosty; Státní přírodní rezervace Žďár.
Citováno z: DEMEK, Jaromír a kol. Hory a nížiny : zeměpisný lexikon České socialistické republiky. Praha : Academia, 1987, s. 477.

Dále je Strašická vrchovina zmiňována v tomto příspěvku do sborníku:
ŠŤASTNÝ, Václav. Vliv struktury na reliéf vrchu Žďár (Strašická vrchovina). In Geomorfologický sborník. Pavel Mentlík (ed.). Sv. 2. Plzeň : Západočeská univerzita, katedra geomorfologie, 2003, s. 189-193. ISBN 80-7082-946-X. - sig. 31B205/2003
Totéž
ŠŤASTNÝ, Václav. Vliv struktury na reliéf vrchu Žďár (Strašická vrchovina). In Geomorfologický sborník [online]. Pavel Mentlík a Zdeněk Šulc (eds.). Sv. 2. Plzeň : Západočeská univerzita, katedra geomorfologie, 2003, s. 189-193 [cit. 14.11.2006]. ISBN 80-7082-946-X. Ve formátu PDF, 74,5 kB. Dostupné na WWW: <http://www.pef.zcu.cz/pef/kge/geomorf/sbornik/texty2/stastny.pdf>.

Použité zdroje: katalogy SVK PK, regionální kartotéky, regionální databáze, oborové bibliografie, přímá excerpce.

Pokud máte zájem o rešeršní služby Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kontaktujte pracoviště speciální studovna 2.p., viz. http://www.svkpl.cz/bis2.htm. Rešerše jsou placenou službou, viz. ceník http://www.svkpl.cz/cenik.htm#spec