Financování volebních kampaní politických stran ve volbách do PSP ČR v 2017, literatura

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda byste mi byli ochotní poradit s literaturou na téma mé diplomové práce "Financování volebních kampaní politických stran ve volbách do PSP ČR v 2017", předem děkuji za odpověď. Níže uvedu předpokládanou strukturu teoretické části práce a budu rád, pokud mi budete schopni pomoci s prameny k těmto 3 kapitolám.
- 1. Teorie financování a politické strany (literatura k: báze, principy, cíle financování PS + financování volebních kampaní (zákon)
- 2. Podoby financování politických stran v České republice (literatura k: státní a soukromé financování)
- 3. Financování volebních kampaní v roce 2017 (podle čeho financovaly jednotlivé strany - př. reklamy, pronájem) - zde bych potřeboval výkazy o financování volebních kampaní zpracované a zveřejněné stranami, podařilo se mi dohledat od Top 09, ale potřebuji pokud možno všechny zastoupené v parlamentu.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z relevantní literatury a zdrojů jsme našli toto:

  • EIBL, Otto a kol. Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017. 1. vydání. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2019. 287 stran. Politologická řada; svazek č. 74. ISBN 978-80-7325-476-6.
  • KLIMEŠOVÁ, Magdaléna, BUREŠ, Radim a BOUDA, Petr. Financování politických stran v České republice a potřebné změny regulace. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2012. 95 s. ISBN 978-80-7330-221-4.
  • ŠIMRAL, Vít. Financování českých politických stran. 1. vydání. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2016. 247 stran. Politologická řada; svazek č. 58. ISBN 978-80-7325-410-0.
  • ŠIMÍČEK, Vojtěch, ed. Financování politického života. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Mezinárodní politologický ústav, 2015. 215 stran. Sborníky; svazek č. 54. ISBN 978-80-210-7994-6.
  • ČICHOŇ, Milan et al. Financování politických stran v České republice. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1998. 94 s. Pracovní studie; seš. č. 2. ISBN 80-210-1811-9.
  • PODHRÁZKÝ, Milan, ed. Přehled judikatury ve věcech voleb, referend a politických stran. Praha: ASPI, 2008. 391 s. Přehledy judikatury; sv. 46. ISBN 978-80-7357-291-4.
  •  https://www.iurium.cz/2017/08/09/zmeny-pravni-uprave-financovani-politickych-stran-hnuti-pred-volbami-ps-2017/

Článek věnující se změnám ve financování politických stran před volbami roku 2017.

https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/podpora-z-narodnich-zdroju/politicke-strany-a-hnuti/prispevky-ze-statniho-rozpoctu-uhrazene-30677

Toto bude pro Vás asi spíše doplňkové - jedná se o státní příspěvky na strany a hnutí v roce 2017.

https://www.transparentnivolby.cz/snemovna2017/  - Internetové stránky, přímo věnované financování stran do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

https://www.udhpsh.cz/zpravy-o-financovani-volebni-kampane-ps-2017-otevrena-data#kducsl  - Tato stránka pro Vás bude přínosná určitě, je to stránka Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Nachází se zde, zprávy o financování jednotlivých stran, které se zúčastnili voleb v roce 2017.

Další zdroje informací byste mohl nalézt v Parlamentní knihovně ČR, případně v katalogu knihovny Vysoké školy ekonomické v Praze

Případně přes katalog Národní knihovny ČR  nebo můžete ještě využít Souborný katalog ČR.