Dohledání malíře obrazu

Text dotazu

Dobrý den, mohu se optat kde zjistím jaký malíř namaloval obraz co mám doma, když nemohu rozluštit podpis?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 

domníváme se, že pro identifikaci výtvarníků by bylo nejlepší kontaktovat odborníky, např. pracovníky některé z výtvarných galerií, výtvarně zaměřeného muzea, specializované prodejny starožitností, případně aukční síně, kterým při určení autora zajisté mohou pomoci i další informace vyplývající z konkrétního obrazu, např. technika, jakou je obraz namalován, výtvarný styl, zobrazený motiv atd. Na české výtvarné umění se např. specializuje České muzeum výtvarných umění, sbírku českého i zahraničního výtvarného umění buduje Národní galerie. Národní galerie nabízí expertní odhad (vyjma ceny, kterou stanovují aukční domy). Podmínky jsou uvedeny v odkazu: http://www.mc-galerie.cz/sluzby-verejnosti/posuzovani-umeleckych-del-pro-verejnost/ . Nicméně primární posouzení je zdarma. Pokud budete uvažovat o další analýze, tak ta je již oceněna sazebníkem Národní galerie.

 

Obrazy mohou být signované plným jménem malíře (např. http://www.eantik.cz/cz/detail.aspx?did=38375) nebo pouze iniciálami či různými zkratkami.

Pro české výtvarné umělce existují publikace, které uvádějí i jejich signatury:

* PAVLIŇÁK, Petr. Signatury českých a slovenských výtvarných umělců. Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1995. 263 s. ISBN 80-901752-0-1.

* RYTÍŘ, Václav. Malířské signatury. 6. (upravené) vyd., v nakladatelství T & M 1. Praha : Toužimský & Moravec, 2008. 144 s. ISBN 978-80-7264-097-3.

* RYTÍŘ, Václav. Malířské signatury. Díl 1. 5. vyd. [Pardubice] : M. Rytířová, 1944. 16 s.

* RYTÍŘ, Václav. Malířské signatury. Díl 2. 5. vyd. [Pardubice] : M. Rytířová, 1944. 19 s.

* RYTÍŘ, Václav. Malířské signatury. Díl 3. 5. vyd. [Pardubice] : M. Rytířová, 1944. 8 s.

* RYTÍŘ, Václav. Malířské signatury. Díl 4. 5. vyd. [Pardubice] : M. Rytířová, 1944. 10 s.

Signatury jsou občas uvedeny i ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců:

* Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950- . Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1998- Pro zahraniční výtvarníky je možné využít následující publikaci, která také u některých autorů obsahuje i jejich signatury:

* BÉNÉZIT, Emmanuel. Dictionnaire critique et documentaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs de tous le temps et de tous les pays par un groupe d'écrivains spécialistes français et étrangers. Nouvelle éd.,  entièrement refondue sous la direction de Jacques Busse. Paris : Gründ, 1999. 14 sv.

 

Můžete vyzkoušet několik databází dostupných na internetu, např. http://www.galerie09.cz/signatury/abeceda.html , http://www.signaturymaliru.cz/index.php , http://www.prochazkagalerii.cz/  - pro práci s databázemi je nutná registrace.

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.06.2016 17:06

Vendy Kekulajda píše:
Sobota 16.12.2017 17:29
Dobrý den,
mám obraz krajiny s podpisem WO.61. Nepodařilo se mi bohužel nikde najít autora.
Pomůžete prosím
PSK - admin píše:
Pondělí 18.12.2017 16:13
Dobrý den,

odpověď naleznete ve svém e-mailu, služba PSK
Ondrackova píše:
Pátek 26.10.2018 14:38
Dobry den, mam doma obraz a nepodarilo se mi zjistit autora..poradite mi kam dilo zaslat k rozlusteni signatury?
Dekuji
PSK - admin píše:
Úterý 05.11.2019 14:08
Dobrý den,

odpověď naleznete ve svém e-mailu, služba PSK
Lucie Miková píše:
Neděle 27.10.2019 22:55
Zdravím. Zajímalo by mě jestli malíř Gborný byl známý?? Případně jestli by se dal jeho obraz prodat ? Podpis na obrazu Gborný 1963 . Děkuji za odpověď.
PSK - admin píše:
Čtvrtek 31.10.2019 16:23
Dobrý den,

malíře Gborného (zkusili jsme také G. Borného) se nám bohužel v našich zdrojích nepodařilo nalézt. Pro vyhledávání jsme použili různé biografické zdroje, slovníky výtvarných umělců, plnotextové vyhledávání v našich digitálních knihovnách Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), informační systém abART (http://abart-full.artarchiv.cz/), Google Knihy (https://books.google.cz), volný internet a další.
Podle výsledků vyhledávání, které byly i na volném internetu téměř nulové, se domníváme, že mohlo možná dojít ke špatnému přečtení nebo identifikaci příjmení malíře. Pokud by tomu tak bylo, dejte nám, prosím, vědět a my bychom se ještě znovu pokusili malíře dohledat.

Můžete se zkusit ještě obrátit na některé odborné instituce z oblasti výtvarného umění, např. Knihovnu Národní galerie v Praze (https://www.ngprague.cz/knihovna), Knihovnu Uměleckoprůmyslového musea v Praze (https://www.knihovna.upm.cz/cs/) nebo Knihovnu Akademie výtvarných umění v Praze (https://www.avu.cz/[…]/knihovna). Národní galerie provádí pro veřejnost i odborné posuzování děl (nikoliv však finanční ohodnocení díla, k tomu slouží aukční síně), http://www.mc-galerie.cz/[…]/, tato služba je ovšem zpoplatněna.
Václav píše:
Středa 08.01.2020 13:58
Dobrý den
Našel jsem obrázek 20 X 30cm. Je na něm podepsán autor Smělý. Můžete mě říci kdo to byl?
NA obrázku je dům a okolo něj cesta.
Děkuji
PSK - admin píše:
Čtvrtek 09.01.2020 16:54
Dobrý den,

bohužel jsme žádného malíře s příjmením Smělý nenašli.

Můžete se zkusit zeptat na této stránce:

http://www.signaturymaliru.cz/index.php

Případně můžete zkusit nějakou aukční síň, např. tuto:

https://www.galerie-narodni.cz/cs/informace/

Je také možné, že autorem obrazu není nikterak známý malíř.
Dominik píše:
Neděle 12.01.2020 20:59
Dobrý den,

Mám obraz s motivem selské rodiny shromážděné kolem matky držící v náručí novorozeně. Scéna se odehrává při nároží domu, kde všichni stojí a kromě "rodiny?" jsou zde vyjeveni i "sousedé?". Nedaří se mi dohledat informace o malíři, který zanechal na zadní straně plátna signaturu E. Denk 1862. Velmi rád bych zjistil o jaký obraz a autora se jedná, děkuji za pomoc.
PSK - admin píše:
Úterý 14.01.2020 17:20
Dobrý den,

velice se Vám omlouváme, ale autora obrazu se nám nepodařilo dohledat.
 S pozdravem PSK
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu