citace kroniky

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak přesně má být citována kronika, která je uložena
v knihovně NA Praha. Nevím, zda ji mám citovat jako literaturu, či jako
pramen.
Údaje, které mám:
Autor: Václav Elznic
Název: Kronika rodu Elsnic z Elsnic
Vydána: 1976 v Děčíně

Odpověď

Dobrý den,

při citování použitých dokumentů je velmi důležité, zda se chcete citovat vydané nebo nevydaní dílo. Zmiňovanou Kroniku rodu Elsnic z Elsnic má NK ČR v jednom exempláře, který je uložen v tzv. Národním konzervačním fondu.

Podle informace správce tohoto fondu se zdá, že Kronika rodu Elsnic z Elsnic patří spíše mezi díla nevydaná, exemplář NK ČR je kopií zhotovenou již z kopie (nebo dokonce z kopie kopie), součástí knihy je ručně malovaný znak rodu Elsnic z Elsnic. Podle terminologie užívané v archivnictví Kroniku rodu Elsnic z Elsnic nejspíše můžete označit jako pramen. Domníváme se, že při citování této práce není možné vzhledem k výše uvedeným faktům použít normu ISO 690 (http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/citacni-norma-1) , vycházet však můžete z informací uvedených v odpovědi na obdobný dotaz, který je uložen v archivu služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/citace-v-seznamu-literatury).