První česká věta

Dobrý den. ve škole se zabýváme první česky psanou větou, ale na internetu je okolo tohoto tématu hrozně málo informací. V podstatě vím, jak vět zní ve staroslovanštině, ale nevím, co znamená nebo o co přesně na té zakládací listině šlo. Rád bych se o tom dozvěděl více. Děkuji

První česká věta, resp. dvě české věty, se objevily počátkem 13. století v zápise o donaci v zakládací listině litoměřické kapituly. Zakládací listina pochází z roku 1057 a obsahovala pouze jednoslovná bohemika určující názvy poplatků - otchodné (za povolení odejít z panství), chomútné (poplatek z potahu), gostiné (platili cizí kupci), glava (poplatek jako trest za vraždu).
Souvislé věty byly do textu zakládací listiny připsány dodatečně až ve 13. století.

Původní text:
Pavel dal gest ploscoucih zemu Wlah dalgest dolas zemu bogu isuiatemu scepanu seduema dusnicoma boguceu a sedlatu.

Dnešní přepis:
Pavel dal jest Ploškovicích zemu, Vlach dal jest Dolas zemu bogu i svatému Ščepánu se dvěma dušníkoma, Bogučejú Sedlatú.

Dolas je starobylý lokál od jména Dolany a určuje, stejně jako v případě Ploškovic, místo, tj. "v Dolanech", "v Ploškovicích".
Význam vět je zřejmě čistě donační - Pavel věnoval zemi v Ploškovicích, Vlach daroval zemi v Dolanech, se dvěma dušemi Bogučejem a Sedlatou.

Použité zdroje

Cuřín, František: Vývoj spisovné češtiny, SPN Praha 1985
Šlosar, Dušan - Večerka, Radoslav - Dvořák, Jan - Malčík, Petr: Spisovný jazyk v dějinách české společnosti, Host 2009
Komárek, Miroslav: Dějiny českého jazyka, Host 2012

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

04.03.2015 15:46

ABB063 píše:
Čtvrtek 03.09.2015 12:09
Knihovna Národního muzea píše:
Pátek 04.09.2015 10:30
Dobrý den !
Zde nejspíše došlo k nedorozumění. NK mluví o nejstarší české písemné památce, kterou má NK ve své rukopisné sbírce a která pochází z přelomu 13. a 14. století. Námi zmiňovaná první česká věta (první dvě věty) pochází z počátku 13. století a je v zakládací listině, kterou NK určitě ve sbírkách mít nebude :-)
Středa 09.09.2015 13:41
Děkujeme za doplnění dalších odkazů a informací. V archivu služby je opravdu možné nalézt odpověď poukazující na další středověký dokument, ve kterém se objevují česky psané věty: http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/pocatky-cestiny (více informací též http://text.nkp.cz/[…]/nejstarsi-charakteristiky ). Jedná se o jeden z prvních po donaci v zakládací listině litoměřické kapituly a první s tímto obsahem uložený v Národní knihovně ČR.