První česká věta

Text dotazu

Dobrý den. ve škole se zabýváme první česky psanou větou, ale na internetu je okolo tohoto tématu hrozně málo informací. V podstatě vím, jak vět zní ve staroslovanštině, ale nevím, co znamená nebo o co přesně na té zakládací listině šlo. Rád bych se o tom dozvěděl více. Děkuji

Odpověď

První česká věta, resp. dvě české věty, se objevily počátkem 13. století v zápise o donaci v zakládací listině litoměřické kapituly. Zakládací listina pochází z roku 1057 a obsahovala pouze jednoslovná bohemika určující názvy poplatků - otchodné (za povolení odejít z panství), chomútné (poplatek z potahu), gostiné (platili cizí kupci), glava (poplatek jako trest za vraždu).
Souvislé věty byly do textu zakládací listiny připsány dodatečně až ve 13. století.

Původní text:
Pavel dal gest ploscoucih zemu Wlah dalgest dolas zemu bogu isuiatemu scepanu seduema dusnicoma boguceu a sedlatu.

Dnešní přepis:
Pavel dal jest Ploškovicích zemu, Vlach dal jest Dolas zemu bogu i svatému Ščepánu se dvěma dušníkoma, Bogučejú Sedlatú.

Dolas je starobylý lokál od jména Dolany a určuje, stejně jako v případě Ploškovic, místo, tj. "v Dolanech", "v Ploškovicích".
Význam vět je zřejmě čistě donační - Pavel věnoval zemi v Ploškovicích, Vlach daroval zemi v Dolanech, se dvěma dušemi Bogučejem a Sedlatou.

Použité zdroje

Cuřín, František: Vývoj spisovné češtiny, SPN Praha 1985
Šlosar, Dušan - Večerka, Radoslav - Dvořák, Jan - Malčík, Petr: Spisovný jazyk v dějinách české společnosti, Host 2009
Komárek, Miroslav: Dějiny českého jazyka, Host 2012