počátky češtiny

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, v knize Úsměvy a moudra (ISBN 978-80-86844-39-8) jsem našla následující pasáž: "Snad nejstarší zaznamenaná česká věta z 13. stol. se do učebnic nedostala asi kvůli rozvernému smyslu pro humor mladé řeholnice z kláštera sv. Jiří v Praze, která si do chorální knihy namalovala hezkou tvář mnicha Aldíka a k tomu připsala, co o něm ví: "Aldik krasen jako anjelik, jenš v blati se vale, a tet anjelik i mieše lokti pitilík." - Aldík je krásný jako andělíček, jenž se v blátě válí, a ten andělíček měl pinďourka loket dlouhého." (E. Hrych) - Zajímalo by mě, zda jde o mystifikaci. Předem děkuji za Vaše pátrání!

Odpověď

Dobrý den, zmíněný přípisek s vyobrazením mužské hlavy je ve Svatojiřském antifonáři z přelomu 13. a 14. století. Kromě glosy o Aldíkovi (Aldík krásen jako anjelík, jenš v bláti se vále, u tet anjelík i mieše lokti ptilík) jsou v rukopisu další dva vpisky s vyobrazením mužských hlav. Texty těchto dalších dvou glos jsou následující: "Berthel, socius Viti, černý jako zmek" a "Lector Vitus, nekrásný kurvy syn".
Autor všech tří glos je neznámý. Svatojiřský klášter byl ženským klášterem, a to především pro neprovdané dcery z vyšších vrstev. Jako autorka přípisků je tedy povětšinou uváděna neznámá jeptiška. Článek "Lector Vituts, Berhel a Aldík", ve kterém autorka Zdeňka Hledíková zkoumá rukopis pisatele, uvádí hypotézu, že uvolněnost písma a vypsanost ruky autora spíše odpovídá projevu staršího žáka centrální školy, který si občas přilepšoval výpomocí v kapitulní administrativě.
Rukopis je uložen pod signaturou VI G 15 v Národní knihovně ČR. Jedná se o nejstarší českou písemnou památku uloženou v Klementinu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Klementinska_nej...&submenu2=145).

Zdroje:
* TICHÁ, Zdeňka. Cesta starší české literatury. 1. vyd. Praha : Panorama, 1984.
* URBÁNKOVÁ, Emma. Rukopisy a vzácné tisky pražské Universitní knihovny.1.vyd. Praha : SPN, 1957.
* SPUNAR, Pavel. Kultura českého středověku. 1.vyd. Praha : Odeon, 1987.