Středověké slavnosti

Text dotazu

Jak se jmenovala (pokud nějak) osoba, která v pozdním středověku uváděla šlechtice do síně, kde se konala daná slavnost? Většinou je hlasitě představovala celým jménem a titulem.

Odpověď

Dobrý den,

při královských audiencích a jiných dvorských či šlechtických slavnostech měl na starosti organizaci a ohlašování hostů a svého pána herold (či též ceremoniář).

 "Slovo herold pochází ze staré francouzštiny a označoval se tak královský úředník, který měl na starosti organizování oficiálních jednání a slavností (nazýval se proto i ceremoniář). Protože do jeho pravomocí spadalo také organizování turnajů, jichž se směli účastnit pouze urození rytíři, kteří měli erb, musel současně prověřovat pravost erbů a rozhodoval, zda se přihlášený rytíř smí turnaje účastnit. Časem se z heroldů stali úředníci, kteří se zabývali výhradně heraldikou - evidencí, ověřováním a tvorbou nových erbů, což byla neobyčejně složitá záležitost vzhledem k řadě zásad, jimiž se tvorba erbů až do 16. století řídila."

(VONDRUŠKA, Vlastimil. Život ve středověku: [průvodce základními pojmy]. 2., upr. vyd., V nakl. Moba 1. Brno: MOBA, ©2014. str. 64 - 65. )

herold (†herolt), -a m. (heroldka, -y ž.) (z něm.) hist. středověký dvorský a šlechtický obřadník vyhlašující zprávy, rozhodnutí ap., pův. při turnajích ohlašující svého pána (Slovník spisovného jazyka českého: http://ssjc.ujc.cas.cz/ )

Použité zdroje

* VONDRUŠKA, Vlastimil. Život ve středověku: [průvodce základními pojmy]. 2., upr. vyd., V nakl. Moba 1. Brno: MOBA, ©2014. 349 s. ISBN 978-80-243-5826-0.

* PETRÁŇOVÁ, Lydia. Průvodce všedním životem ve středověku. 1. vyd. Úvaly: Albra, 2005. 83 s. Pomocné knihy pro žáky a učitele. ISBN 80-7361-003-5.

* VERDON, Jean. Volný čas ve středověku. Překlad Jiří Žák. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2003. 261 s. Kulturní historie. ISBN 80-7021-543-7.

* DVOŘÁČKOVÁ-MALÁ, Dana, ed. Dvory a rezidence ve středověku. III, Všední a sváteční život na středověkých dvorech. 1. vyd. Praha: Historický ústav AV ČR, 2009. 549 s. Mediaevalia Historica Bohemica, suppl. 3. ISBN 978-80-7286-153-8.

* VONDRUŠKA, Vlastimil. Život ve staletích: lexikon historie. 14. století. Vyd. 1. Brno: MOBA, ©2011. 125 s. ISBN 978-80-243-4243-6.