původ slova PŘÍBUZNÝ

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal na původ slova PŘÍBUZNÝ, PŘÍBUZNOST.

Odpověď

Dobrý den,

slovo příbuzný má původ ve staročeském slovu "přívuzný", které lze najít jen v češtině. Toto bylo odvozeno od slova "vázati", které bylo vykládáno jako připojený, přivázaný. Z tohoto původu vyplývá, že tu jde o příbuzenstvo sňatkové, o cizí lidi přidružené k rodu sňatkem jednoho člena, tedy nikoli o posloupnost pokrevní (jako je syn, vnuk, synovec). Hromadný název pro tento druh příbuzenstva ve starých dobách nebyl; bylo-li už třeba nějak to označit, užívalo se z nouze názvů jako "přátelé" (dosud české "přátelstvo"= příbuzní), "přízeň (spříznění)", apod.

Použitá literatura:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.