Jméno není v kalendáři, jak jej tam přidat?

Text dotazu

Dobrý den, kdo rozhoduje o tom, jaká jména budou uveřejněná v kalendáři? Jsou to jednotliví nakladatelé nebo nějaká instituce, např. pro jazyk český? Mám dceru Leontýnu, svátek slaví 13.ledna ale skoro v žádném kalendáři není uvedena. Podle statistiky obliba tohoto jména roste, kam tedy napsat žádost o přidání tohoto jména do kalendáře? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

kalendáře mohou vydávat různé obchodní organizace splňující zákonem stanovené podmínky, aniž by jména uváděná v kalendáriu podléhala nějakému obecně závaznému schvalování.

Podobné dotazy, jako je ten Váš, měli i někteří další tazatelé, viz archiv PSK na www.nkp.cz.

Např.:

"zajímalo by mě, odkdy a pokud možno i z jakého důvodu nejsou v kalendáři jména jako je například Michael..."

"chci se zeptat, jak je možné dosáhnout změny jména v kalendáři. Den památky zesnulých by měl patřit jen památce zesnulých a přijde mi opravdu nemístné přiřazovat k němu nějaké jméno..."

Jmeniny nebo také svátek je zvyk, který vychází z katolické praxe uctívání svatých.
Každý svatý (blahoslavený, ctihodný) je připomínán v jeden den v roce, v naprosté většině případů se jedná o den jeho smrti.

V průběhu let však vznikaly vedle kalendářů církevních i kalendáře civilní a byly mezi nimi rozdíly.
Na vydávání kalendářů se vztahuje zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. (M. Knappová - Jak se bude vaše dítě jmenovat, ACADEMIA/Praha 1996).
Kalendář, tvořící obsahově jeden celek, je svého druhu rozmnoženina určená k veřejnému šíření "individuálně neurčenému okruhu osob". Zákon nestanoví jeho obsah, nepodléhá též žádnému posuzování, schvalování apod. Vydavatel kalendáře je ovšem povinen podle zákona č. 245/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, respektovat pouze státní svátky, ostatní svátky, významné dny a dny pracovního klidu. Pohyblivý církevní svátek, tj. Velikonoce, je určen pražskou hvězdárnou.

PhDr. M. Knappová, nejznámější a nejpovolanější osoba, soudní znalkyně v oblasti jmen a povolování jmen, ve své publikaci uvádí, že většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90. let, který event.. doplňuje podle své úvahy na některé datum dalším jménem, např. dle kalendářů starších, církevních apod. Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu, ale pouze o realizaci záměru toho konkrétního vydavatele...
http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/neuvedena-jmena-v-kalendari

Ale ani příručky o jménech nejsou zcela jednotné - např. Tobias má svátek 12. září, podle nového kalendáře má Tobiáš svátek 2. listopadu.

Domníváme se, že byste měla zkusit nějakým způsobem oslovit výrobce kalendářů, aby jméno Leontýna do svých kalendářů zařazovali pravidelně.

Protože jediný způsob, jak dostat chybějící jména do kalendáře, je obrátit se na vydavatele kalendářů. Ti de facto rozhodují o tom, kdo v kalendáři bude a kdo ne. Není ale nikde určeno, která jména v kalendáři mají být nebo dokonce být musí.

Použité zdroje

BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. Praha: Šulc a spol., 1992.: 2. listopadu Památka zesnulých; Tobiáš.

BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003.: Tobiáš má svátek 12. září.

RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003.: Tobiáš 13. září - jména starého českého kalendáře nejčastěji užívaná v 19. a na počátku 20. století (data u jmen uvedená jsou již mnohdy neplatná); 13. června - svátek mají Antonín a Tobiáš.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje na 14000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace o jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2010.

http://ona.idnes.cz/[…]/deti.aspx?c=A090721_145349_ona_deti_jup

http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/zmena-jmena-v-kalendari