Neuvedená jména v kalendáři

Text dotazu

Zajímalo by mě, odkdy a pokud možno i z jakého důvodu nejsou v kalendáři jména jako je například Michael. Podle mě je to jméno ještě celkem dost používané, ale málo kdo ví, kdy má svátek.

Odpověď

Dobrý den,

Jmeniny nebo také svátek je zvyk oslavovat den zasvěcený svatému nebo blahoslavenému z katolického kalendáře  nebo jiný den, k němuž je nějakým způsobem připsáno oslavencovo křestní jméno.
Vychází z katolické praxe uctívání svatých. Každý svatý (blahoslavený, ctihodný) je připomínán v jeden den v roce, v naprosté většině případů se jedná o den jeho smrti.

Existuje však rozdíl mezi kalendářem církevním a civilním.
Na vydávání kalendářů se vztahuje zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. (M. Knappová - Jak se bude vaše dítě jmenovat, ACADEMIA/Praha 1996).
Kalendář, tvořící obsahově jeden celek, je svého druhu rozmnoženina určená k veřejnému šíření "individuálně neurčenému okruhu osob". Zákon nestanoví jeho obsah, nepodléhá též žádnému posuzování, schvalování apod. Vydavatel kalendáře je ovšem povinen podle zákona č. 245/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, respektovat pouze státní svátky, ostatní svátky, významné dny a dny pracovního klidu. Pohyblivý církevní svátek, tj. Velikonoce, je určen pražskou hvězdárnou.

Kalendáře mohou vydávat různé obchodní organizace splňující zákonem stanovené podmínky, aniž by jména uváděná v kalendáriu podléhala nějakému obecně závaznému schvalování.
M. Knappová ve své publikaci uvádí, že většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90. let, který event. doplňuje podle své úvahy na některé datum dalším jménem, např. dle kalendářů starších, církevních apod. Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu, ale pouze o realizaci záměru toho konkrétního vydavatele, který bývá omezen na okruh uživatelů, kteří si kalendář opatřili, Tato situace však vyvolává u určité části společnosti jisté rozpaky až rozhořčení. Bývá to např. u občanů, kteří mají či pro své dítě zvolí v České republice neobvyklé jméno a byli by rádi, kdyby se objevilo též v kalendáři.
Podle zdroje  http://cs.wikipedia.org/wiki/Jmeniny_v_%C4%8Cesk%C3%A9_republice má svátek 29. září Michal i Michael.

Doporučené odkazy :
http://www.libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php
http://calendar.name/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jmeniny
http://www.celysvet.cz/kalendar-jmena-svatky.php
http://svatky.pavucina.com/

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.01.2013 16:06

Věra Bečvářová píše:
Čtvrtek 16.11.2017 14:25
Dobrý den, mám k vám prosbu o zavedení jména Nikoleta na 20.11.2017. Dceři je 33 let a celých 33 let čekáme na zavedení tohoto jména do kalendáře.
Děkujeme moc.
Bečvářová a rodina
PSK - admin píše:
Pondělí 20.11.2017 11:54
Dobrý den,
 s prosbou o zavedení jména do kalendáře se obracíte na nesprávnou instituci. Národní knihovna ČR opravdu nemůže ovlivnit, která jména jsou v kalendářích.
Kalendáře mohou vydávat různé obchodní organizace splňující zákonem stanovené podmínky, aniž by jména uváděná v kalendáriu podléhala nějakému obecně závaznému schvalování.
Jmeniny nebo také svátek je zvyk, který vychází z katolické praxe uctívání svatých.
Každý svatý (blahoslavený, ctihodný) je připomínán v jeden den v roce, v naprosté většině případů se jedná o den jeho smrti.
V průběhu let však vznikaly vedle kalendářů církevních i kalendáře civilní a byly mezi nimi rozdíly.
Na vydávání kalendářů se vztahuje zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. (M. Knappová - Jak se bude vaše dítě jmenovat, ACADEMIA/Praha 1996).
PhDr. M. Knappová, nejznámější a nejpovolanější osoba, soudní znalkyně v oblasti jmen a povolování jmen, ve své publikaci uvádí, že většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90. let, který event. doplňuje podle své úvahy na některé datum dalším jménem, např. dle kalendářů starších, církevních apod. Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu, ale pouze o realizaci záměru toho konkrétního vydavatele...
Zdroj: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje na 17000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace o jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2017.
Volně čerpáno z: http://ona.idnes.cz/[…]/deti.aspx?c=A090721_145349_ona_deti_jup
http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/zmena-jmena-v-kalendari
http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/neuvedena-jmena-v-kalendari

Křestní jméno Nikoleta není svým původem jméno české, doporučujeme zaměřit se na např. francouzský kalendář a slavit dceřin svátek v den, který tento kalendář uvádí. Jinak jméno Nikoleta je variantou jména Nikol, Nikola - jmeniny má právě dnes - 20. listopadu.
Nikoleta je z francouzštiny přejaté jméno řeckého původu, znamená "vítěz(ka) nad lidem, vítězství lidu". Starší českou podobou jména je Mikuláška. - Domácí podoby: Niki, Nikolka apod. Německy Nikola, Nicola Nicol(l)e, Nikoletta, Nicki; anglicky Nicoll(a), Nicolle, Nicki, Niky; nizozemsky Nicola, Nicol (obourodé), Nicoline, Nicollete; dánsky Nicole, Nicolette; francouzsky Nicole, Nicoline, Nicolette; norsky, italsky Nicola, Nicoletta; maďarsky Nikol(a), Nikolett(a); bulharsky Nikol, Nikolet(a)...
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu