Zwiener,Kamler

Text dotazu

Prosim o informaci,kde vzniklo prijmeni Zwiener a jaky ma vyznam a minulost.O totez prosim o prijmeni Kamler-pro kamaradku.Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

 

příjmení Zwiener  se vyskytuje 34x v České republice, z toho 12x v okrese Jeseník, 7x v Tišnově, další výskyty viz http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Zwiener/hustota/. Podobnost jména Zwiener se jnémem Zwirner svádí k myšlence, že jméno mohlo být špatně čteno a původně tedy psáno Zwirner, tedy niťař.

 

Příjmení Kamler se v ČR vykytuje 166x a největší zastoupení má v oblasti Šumperska a Litovelska. V samotném Šumperku žije 29 mužů s tímto příjmením. Viz http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Kamler/hustota/ Jméno je odvozeno od názvů pracovníků v textilní výrobě, konkrétně jde o toho, kdo přede / češe čili hřebenáře.

 

Pro zjištění konkrétnější odpovědi se můžete obrátit se na Ústav pro jazyk český, viz http://www.ujc.cas.cz/kontakty/

 

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

http://www.kdejsme.cz/

https://vokabular.ujc.cas.cz

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.08.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu