Zvláštní mrak - důvod, výskyt

Text dotazu

Dobrý večer, před pár hodinami ve večerním čase byl na obloze zvláštní mrak. Určitě se nehnutě držel ve stejné podobě a na témže místě nejméně hodinu. Pokrýval oblohu (s drobnými trhlinami, jimiž probleskovalo slunce) až k zápanímu horizontu, od východní, téměř bezmračné oblohy se ohraničoval okrajem, který byl zcela vodorovný - jako podle pravítka. Jeho linie se táhla od obzoru k obzoru. na jih i na sever, možná do nekonečna. Později se na viditelných koncch linie okraje mraku (tedy na jihu a na severu) objevily drobné přesahy z mraku směrem na východ, ale světlejší, kdežto za přímou linií okraje mraku byla jeho plocha temnějšé, takže přímá linie původního mraku (tedy původního od chvíle, kdy jsem ho spatřila, nevylučuji, že měl předtím jinou podobu) byla stále dobře patrná. Později se celá obloha zatáhla, teď (po půl dvanácté v noci) je bez hvězd a asi je tedy zataženo, dokonce se mi zdá. že ještě vídím aspoň část té linie. - Co to prosím bylo za útvar? Odkud se vzala a jak byla možná ta přímá linie okraje mraku? A co to, že se vůbec nehnul? Má to nějaký zvláštní význam? Už se něco podobného někdy někde objevilo? Děkuji, I.Kultová

Odpověď

Vážená paní Kultová,

Váš dotaz je velmi specifický a nejsem si jistá, zda Vám budeme moci adekvátně pomoci. Přestože jste nám poslala opravdu detailní popis mraku, zaměřila bych se pro příště spíše na jeho fotodokumentaci - takový materiál je rozhodně užitečnější a odborníkům by jistě usnadnil identifikaci inkriminovaného úkazu.

Pátráte-li na vlastní pěst, doporučila bych Vám projít databázi mraků na této adrese: https://www.wmocloudatlas.org/home.html Jedná se o mezinárodní atlas mraků, kde byste mohla nalézt odpovědi.

Knihovna bohužel nevede evidenci meteorologických jevů, proto si myslím, že by ve Vaší situaci bylo nejlepší kontaktovat Český hydrometeorologický ústav, kde vám jistě poradí a kde jistě zaznamenali, pokud se na obloze dělo něco neobvyklého.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Pavlína Tvrdá

odd. informačních služeb