Žuráň, Slavkov

Text dotazu

Zdravím chtěl bych vědět nějáké bližší informace o bitvě na Žuráni.

Odpověď

Dobrý den,

Žuráň, jak víte, byl Napoleonovým velitelským stanovištěm v bitvě u Slavkova. Podrobnosti o bitvě a tomto místě najdete snadno na internetu (do prohledávače zadejte prostě Žuráň. Např.:
http://www.nasemorava.cz/prezentace/Napoleoni/strana01.htm (boje na Prateckém návrší).

nebo:

Žuráň
Návrší Žuráň nedaleko někdejší císařské silnice z Brna do Olomouce je ve skutečnosti uměle navršenou mohylou z období stěhování národů. Jde o jednu z nejznámějších a zároveň historicky nejcennějších lokalit slavkovského bojiště. Žuráň byl na začátku bitvy velitelským stanovištěm francouzské armády. V blízkém zájezdním hostinci "Pindulka" povečeřel večer před bitvou se svým doprovodem císař Napoleon I., který také později nakrátko ulehl v provizorní chatrči u nedalekého kamenolomu. V průběhu noci obdržel zprávu o taktickém záměru spojenců pro následující bitvu, kteří hodlali obklíčit francouzskou armádu z jihu, odříznout jí únikovou cestu k Vídni, odkud očekávala posily, a zatlačit ji směrem k Českomoravské vrchovině. Obchvat Francouzů zprava měl pak v severní části bojiště provést sbor generálporučíka Bagrationa. Na tento záměr spojenců reagoval Napoleon geniálním protiúderem středem fronty na stanoviště hlavních sil spojenců na Prateckém návrší. Uskutečnění tohoto manévru, nazývaného "lví skok", předcházelo ještě před rozedněním soustředění silné úderné sestavy v mlhou skrytém údolí říčky Roketnice mezi Žurání a Prateckým návrším. Po osmé ráno, když už vyšlo nad horizontem Prateckých výšin pověstné slavkovské slunce, le soleil d´Austerlitz, a po poslední krátké poradě se svým štábem vydal Napoleon na Žuráni veliteli IV. sboru maršálu Soultovi povel k rozhodujícímu útoku na pozice spojenců. Úspěšný útok na Staré vinohrady a Pratecké návrší vytvořil předpoklad k celkovému vítězství francouzské Velké armády ve slavkovské bitvě. V roce 1930 byl na Žuráni jako připomínka slavného vítězství za přítomnosti československé a francouzské generality - jako výraz tehdejších úzkých československo-francouzských vztahů - odhalen kamenný památník s plastickou mapou znázorňující postavení jednotlivých armád před rozhodujícím střetem.
http://www.austerlitz.org/cz/clanek/348/print

K bitvě vyšla celá řada knih, najdete je např. v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F) , když zadáta bitva u Slavkova.