ztráty Rudé armády v Praze, ztráty armády USA v Plzni

Text dotazu

Jaké byly ztráty Rudé armády v Praze a jaké ztráty armády USA v Plzni na jaře 1945? Jako odpověď mi stačí dvě čísla, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ztráty US Army při operacích v západních a jihozápadních Čechách jsou vyčísleny na 116 padlých. Sovětská armáda ztratila v rámci celé tzv. pražské operace, tedy několika operací mající za cíl osvobození Prahy, 49.348 mužů, během bojů v samotné Praze pak 30.

Použité zdroje

MACHOTKA, Pavel a Josef TOMEŠ, ed. Pražské povstání 1945: svědectví protagonistů. Vydání první (Pražské povstání 1945 třetí, rozšířené vydání). Praha: Ústav T.G. Masaryka, 2015. ISBN 978-80-86142-53-1.

JAKL, Tomáš. Barikády a bojiště Pražského povstání. Praha: Paseka, 2014. Zmizelá Praha. ISBN 978-80-7432-448-2.

KALVÍNSKÁ, Petra a UHLÍŘ, Jan B. Vojenskopolitické aspekty Pražského povstání. Historický obzor, 1995, 6 (9/10), s. 228-234.

KUMPERA, Jan. Plzeň v amerických dokumentech z jara 1945: materiálový příspěvek k osvobození západních Čech americkou armádou. Západočeský historický sborník. 2 Plzeň, 1996 : Státní oblastní archiv , s. 401-406.

PECKA, Jindřich. Na demarkační čáře. Americká armáda v Čechách v roce 1945. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 1995. 185 s.

HRBEK, Jaroslav; SMETANA, Vít; KOKOŠKA, Stanislav; PILÁT, Vladimír; HOFMAN, Petr. Draze zaplacená svoboda: osvobození Československa 1944-1945. Praha: Paseka, 2009. 709 s.