Žralok bílý

Text dotazu

Čím se živí žralok bílý?

Odpověď

Dobrý den,

Žralok bílý (také někdy označovaný jako žralok lidožrout nebo žralok lidožravý) se v mládí (než doroste určiré délky, uváděné 2-3 m) živí téměř výhradně rybami. Jakmile doroste a dosáhne fyzické dospělosti, začně chytat větší kořist, především tuleně a lachtany. Dále se žralok bílý živí i mořskými ptáky, ostatními rybami a žraloky, případně také zdechlinami.

Žralok bílý je veřejností často vnímán jako člověku vysoce nebezpečný živočich, útočící výhradně na lidi. Tak tomu naštěstí není, přestože je zodpovědný za velkou část z nevyprovokovaných útoků žraloka na člověka a je schopný ho i usmrtit. Počet útaků nepřesahuje 10 případů za rok. K nevyprovokovanému útoku dojde ve chvíli, kdy oběť omylem překročí útěkovou vzdálenost žraloka a vyvolá v něm tak pocit bezprostředního ohrožení. Do této situace se mohou snadno dostat např. surfaři nebo windsurfaři.

Většina útoků na lidi zapříčiněna dvojími situacemi. První z nich je ta, při které se žralok cítí ohrožen a očekává útok (vyprovokované, nevyprovokované útoky), druhá nastává ve chvíli, kdy si žralok shání potravu a člověka omylem považuje za vhodnou kořist.

Použitá literatura:

TRICAS, Timothy C. et al. Žraloci a rejnoci. 1. české vyd.. Praha : Svojtka & Co., 2006. 288 s. ISBN 80-7352-231-4.

MACQUITTYOVÁ, Miranda. Žraloci. 1. vyd.. Praha : Fortuna Print, 2001. 62 s. ISBN 80-86144-14-3.