Žralok bílý

Text dotazu

Čím se živí žralok bílý?

Odpověď

Dobrý den,

Žralok bílý (také někdy označovaný jako žralok lidožrout nebo žralok lidožravý) se v mládí (než doroste určiré délky, uváděné 2-3 m) živí téměř výhradně rybami. Jakmile doroste a dosáhne fyzické dospělosti, začně chytat větší kořist, především tuleně a lachtany. Dále se žralok bílý živí i mořskými ptáky, ostatními rybami a žraloky, případně také zdechlinami.

Žralok bílý je veřejností často vnímán jako člověku vysoce nebezpečný živočich, útočící výhradně na lidi. Tak tomu naštěstí není, přestože je zodpovědný za velkou část z nevyprovokovaných útoků žraloka na člověka a je schopný ho i usmrtit. Počet útaků nepřesahuje 10 případů za rok. K nevyprovokovanému útoku dojde ve chvíli, kdy oběť omylem překročí útěkovou vzdálenost žraloka a vyvolá v něm tak pocit bezprostředního ohrožení. Do této situace se mohou snadno dostat např. surfaři nebo windsurfaři.

Většina útoků na lidi zapříčiněna dvojími situacemi. První z nich je ta, při které se žralok cítí ohrožen a očekává útok (vyprovokované, nevyprovokované útoky), druhá nastává ve chvíli, kdy si žralok shání potravu a člověka omylem považuje za vhodnou kořist.

Použitá literatura:

TRICAS, Timothy C. et al. Žraloci a rejnoci. 1. české vyd.. Praha : Svojtka & Co., 2006. 288 s. ISBN 80-7352-231-4.

MACQUITTYOVÁ, Miranda. Žraloci. 1. vyd.. Praha : Fortuna Print, 2001. 62 s. ISBN 80-86144-14-3.

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.04.2008 12:43

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu