Způsoby řazení v českých knihovnách s velkým volným výběrem

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych si udělat obrázek o tom, jakým způsobem jsou v českých (případně i některých zahraničních) knihovnách řazeny knihy tam, kde mají volný výběr naučné literatury cca 100 000 svazků a víc. Jaké způsoby řazení jednotlivé knihovny používají? Abecední řazení, řazení podle signatur, případně ještě jiné způsoby? Jaké jsou klady a zápory těchto způsobů řazení, co se více osvědčuje (nebo je oblíbené) z hlediska knihovníka i z hlediska čtenáře? Zajímaly by mne i konkrétní příklady třeba i s popisem či obrázkem toho, jak jsou knihy v jednotlivých knihovnách označovány (štítky na hřbetech, na deskách,...).
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Způsobů, jak řadit fond ve volném výběru je několik. Mezi nejrozšířenější univerzální systémy patří Deweyho desetinné třídění (DDC), Mezinárodní desetinné třídění (MDT) a Třídění Kongresové knihovny ve Washingtonu (LCC).V ČR je nejrozšířenější MDT. Národní technická knihovna používá v ČR jako jediná LCC.

Více informací zde:

https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/informativni-materialy/mdt-www#char)

https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files/13_poradani_knihov_fondu_06.pdf (od s. 7)

http://cz.udc-hub.com/cs/intro.php#notation

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwjotf7r3IbiAhVIyhoKHSH5BmcQFjADegQICBAC&url=https%3A%2F%2Fdspace.cvut.cz%2Fbitstream%2Fhandle%2F10467%2F61002%2FLibrary%2520of%2520Congress_CVUT.ppt%3Fsequence%3D3%26isAllowed%3Dy&usg=AOvVaw1IPeLQw1T4XPyWW2wi2YhN

K dotazu, jak se tyto systémy osvědčuji v praxi, bych Vás odkázal na jednotlivé knihovny a požádal je o více informací, abyste měla komplexní informace. Nelze obecně říci, který ze systému je nejvhodnější.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

06.05.2019 10:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu