zpoplatnění MVS

Text dotazu

Dobrý den, v knihovním zákoně se píše, že pokud nemá knihovna žádaný dokument, poskytne jej v rámci meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny. Dále se píše, že knihovna tyto služby musí poskytovat zdarma. Na základě čeho tedy knihovny žádají za mvs úhradu poštovného a balného??
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

k dané problematice se váže Knihovní zákon 257/2001 Sb., § 14,  článek 4, který uvádí:

"(4) Meziknihovní výpůjční a informační služby je knihovna povinna poskytovat bezplatně. Za poskytnutí kopie knihovního dokumentu v rámci meziknihovních reprografických služeb může dožádaná knihovna požadovat úhradu vynaložených nákladů. Provozovatelé knihoven mohou požadovat úhradu nákladů na dopravu knihovního dokumentu."

Právě z poslední uvedené věty vycházejí některé knihovny při zavádění poštovného a balného spojeného s realizováním meziknihovních služeb. Poštovné a balné je v tomto případě klasifikováno jako "náklady na dopravu knihovního dokumentu".  Půjčování dokumentu jako takového je bezplatné (uživatel nehradí registrační poplatek do dané knihovny).

Vybírání poplatků za náklady, které jsou spojené s meziknihovními výpůjčkami, je ovšem stále velmi diskutovaným tématem mezi knihovníky. Na toto téma bylo vydáno několik článků a příspěvků. Jednoznačný výklad knihovního zákona ovšem dosud není jednoznačně dán. 

K problematice se vztahují mimo jiné následující články:

* RICHTER, Vít a BALÍK, Vojtěch. K diskusi o zpoplatnění meziknihovních výpůjčních služeb. Národní knihovna, 1998, 9(4), s. 193-195. ISSN 0862-7487.

*   http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=952&key=M

http://www.ikaros.cz/node/6494

 

V případě dalších dotazů k dané problematice můžete kontaktovat přímo Knihovnický institut: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Knihovnicky_inst.htm&PHPSESSID=a47b1475b9ff031e4bae2e236c2d0450

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2013 09:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu