zpoplatnění MVS

Text dotazu

Dobrý den, v knihovním zákoně se píše, že pokud nemá knihovna žádaný dokument, poskytne jej v rámci meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny. Dále se píše, že knihovna tyto služby musí poskytovat zdarma. Na základě čeho tedy knihovny žádají za mvs úhradu poštovného a balného??
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

k dané problematice se váže Knihovní zákon 257/2001 Sb., § 14,  článek 4, který uvádí:

"(4) Meziknihovní výpůjční a informační služby je knihovna povinna poskytovat bezplatně. Za poskytnutí kopie knihovního dokumentu v rámci meziknihovních reprografických služeb může dožádaná knihovna požadovat úhradu vynaložených nákladů. Provozovatelé knihoven mohou požadovat úhradu nákladů na dopravu knihovního dokumentu."

Právě z poslední uvedené věty vycházejí některé knihovny při zavádění poštovného a balného spojeného s realizováním meziknihovních služeb. Poštovné a balné je v tomto případě klasifikováno jako "náklady na dopravu knihovního dokumentu".  Půjčování dokumentu jako takového je bezplatné (uživatel nehradí registrační poplatek do dané knihovny).

Vybírání poplatků za náklady, které jsou spojené s meziknihovními výpůjčkami, je ovšem stále velmi diskutovaným tématem mezi knihovníky. Na toto téma bylo vydáno několik článků a příspěvků. Jednoznačný výklad knihovního zákona ovšem dosud není jednoznačně dán.

K problematice se vztahují mimo jiné následující články:

* RICHTER, Vít a BALÍK, Vojtěch. K diskusi o zpoplatnění meziknihovních výpůjčních služeb. Národní knihovna, 1998, 9(4), s. 193-195. ISSN 0862-7487.

*   http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=952&key=M

http://www.ikaros.cz/node/6494

V případě dalších dotazů k dané problematice můžete kontaktovat přímo Knihovnický institut: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Knihovnicky_inst.htm&PHPSESSID=a47b1475b9ff031e4bae2e236c2d0450