zpívaná poezie

Text dotazu

Dobrý den!
Které publikace se zabývají pojmem zpívané poezie a co samotný pojem
znamená?

Odpověď

Dobrý den,

Zpívaná poezie vznikla při prudkém rozvoji poezie v 60. letech 20. století v Evropě. Vznikala tzv. umělá poezie, resp. konkrétní poezie, experimentální poezie, poezie všedního dne.

Společenskou rezonanci básnické tvorby v této době dokreslují četná divadla poezie i unikátní masová edice iniciovaná F. Hrubínem Klub přátel poezie.

Zpívaná poezie patřila k novým jevům poválečných desetiletí s masovou popularitou a namnoze i vysokou uměleckou kvalitou (J. Suchý, Z. Borovec, K. Kryl, J.. Hutka, P. Ulrych) a podstatně častější poezie ženských autorek různých generací (J. Hauková, J. Štroblová aj.).Poezie určená pro širší veřejnost a vnímaná jako výpověď o současných životních pocitech reprezentuje zpívaný text.

Cílem bylo, aby člověk nevnímal poezii pouze jedním, ale více smysly, resp. aby mohl vnímat poezii i jiným způsobem. Tím se literatura velmi přiblížila k recitaci a hudbě.

Typické prvky zpívané poezie lze nalézt v různých hudebních žánrech a stylech, projevují se zejména v žánrové oblasti art-rocku, folku, moderního šansonu, dost často v divadelním zpěvu...

Představitelé - teoretici:
Helmut Heißenbüttel
Max Bense
Isidore Isou
Philippe Sollers

Básníci:
Jacques Prévert

Zpívající básníci :
Georges Brassens
Boris Vian
Jacques Brel
Vladimir Vysockij
Bulat Okudžava
Jevgenij Jevtušenko
Andrej Andrejevič Vozněsenskij
Donovan Philips Leitch
Jim Morrison

U nás měla ohlas především zpívaná a recitovaná poezie, kdy často byla využívána forma protestsongu:

Karel Kryl
Jiří Dědeček a Jan Burian
Vladimír Merta
Jaromír Nohavica
Bohdan Mikolášek
Karel Plíhal
Sváťa Karásek
Filip Topol (a skupina Psí vojáci)
Pepa Nos
Václav Koubek
Vlastimil Třešňák
Jaroslav Hutka
Radůza
Dagmar Andrtová-Voňková
Sestry Steinovy

Zdroje: MOCNÁ,Dagmar, PETERKA, Josef. Encyklopedie literárních žánrů.

Praha-Litomyšl: Paseka, 2004.ISBN 80-7185-669-X. a elektronická encyklopedie Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Zp%C3%ADvan%C3%A1,_recitovan%C3%A1_a_experiment%C3%A1ln%C3%AD_poezie.