Zpěv slavíka

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, proč zpívá slavík. Slyšela jsem dva rozdílné důvody: 1. že to musí naučit mláďata, která to sama od narození neovládají, 2. že tím baví samičku sedící na hnízdě. Ráda bych zjistila, jestli něco z toho je pravda, nebo jestli je známý nějaký jiný důvod, či není známý žádný takový důvod. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jako u ostatních ptáků je u slavíka zpěv především prostředkem, jak přilákat samičku. Samci zpívají zvláště zjara. Jeho zpěv uslyšíte hlavně v noci, velmi intenzivní je za soumraku a za úsvitu. Ke konci června slavičí zpěv postupně umlká.
Správná byla Vaše informace, že mláďata slavíka se musí zpěvu naučit. Po vylétnutí z hnízda se učí od starších tzv. předzpěváků. Činí tak již v srpnu, tedy několik týdnů po vylíhnutí. Úroveň slavičího zpěvu na určitém území je dána výskytem nadaných či nenadaných jedinců. Pokud se mezi skřivany objeví více talentovaný samec, stoupá úroveň zpěvu i u ostatních jedinců tohoto teritoria. Pokud ovšem nadaný jedinec zemře, úroveň zpěvu v další generaci je u ostatních samců podstatně horší. Kniha Ptáci lesů luk a polí uvádí, že směrem na východ a na jih je umělecký zpěv slavíků mnohem horší, neboť zde zpívají slavíci sice hlasitě, ale pouze v jedné tónině.
Při sedění na vejcích se tito ptáci hlasově vůbec neprojevují. Chovají se velmi tiše a nenápadně.

Zdroje:
Hudec, Karel. Fauna ČSSR. Sv. 23, Ptáci. Díl 3. sv. 1. 1. vyd. Praha : Academia, 1984

Hauer, Frieder. Ptáci lesů, luk a polí. Vyd. 2. V Praze : Knižní klub, 2005. ISBN 80-242-1367-2 (váz.) 

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.12.2007 18:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu