Zouzat

Text dotazu

Dobrý den,
v jižních Čechách se prý říká "zouzat". Našli byste k tomu nějaké vysvětlení?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Prohledávali jsme zdroje na volném internetu i digitální knihovnu Kramerius. Jediné vysvětlení pojmu „zouzat“, na jaké jsme při našem vyhledávání natrefili, bylo v souvislosti s objasněním původu příjmení Zouza. Toto jméno je podle příručky odvozeno od slovesa „zouzat“ = hučet, šeptat, nebo „zouzat se“ = loudat se.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 978-80-86781-14-3.
HOLUB, Zbyněk. Lexikon nejjižnějšího úseku českých nářečí. Dobrá Voda: Aleš Čeněk, 2003. ISBN 80-86473-40-6.
HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, c2009. ISBN 978-80-7345-198-1.