Znovuužití ISSN

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak přesně funguje ISSN ve smyslu jeho znovupoužitelnosti. Pokud mám periodikum, které změní název (a stejně tak by mělo změnit i ISSN), co se stane se starým ISSN? Je možné, že toto staré ISSN bude "uvolněno" a třeba o několik let později přiřazeno úplně jinému časopisu?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
ISSN může být přiděleno pouze jednou a nesmí být nikdy znovu použito pro
jiný název.
Změní-li periodikum (pokračující zdroj) název, je mu přiděleno nové ISSN a
staré už nemůže být nikdy a znovu přiděleno. Nelze tak, ani když se
periodikum vrátí zpět k původnímu názvu. Je mu přiděleno nové ISSN.
Proč tomu tak je? ISSN je kód, který identifikuje název konkrétního
periodika. V mezinárodním registru ISSN je toto ISSN spojeno s
bibliografickým popisem periodika. Jestliže periodikum přestane vycházet, je
v záznamu ISSN pouze změněn status na "vydávání ukončeno v roce". Neznamená
to tedy, že by bylo ISSN zrušeno. ISSN je "navždy" spojeno s konkrétním
periodikem, z registru ISSN nemizí, je nadále dohledatelné. I v případě že
se periodikum vrátí k názvu původnímu -/viz schéma  Maso (ISSN 1234-5678)
Maso a kosti (ISSN 2345-6789) Maso (ISSN 2340-6789) + pro rozlišení se
doplní v záznamu ISSN rok vydání/ - nelze použít k původnímu názvu původní
ISSN.