Zničení knihy

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět, jestli se dá
kniha príbehy z Dekameronu z roku 1970, vydána v Bratislavě,někde koupit a
popřípadě kde? Štěne mi ji rozkousalo a mám ji vypůjčenou z knihovny. Zní to
sice asi směšně, ale mně do smíchu není. Jak se řeší tyto situace, když
někdo knihu zničí nebo ztratí? Jaká je cena této knihy? prosím poraďte mi.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ztráta (nebo poškození) knihy vypůjčené v knihovně není tak neobvyklé, pokud jsou knihy půjčovány mimo knihovnu, knihovny se ztrátou počítají, neboť se může stát cokoliv.

Každá knihovna má ve svém Knihovním řádu zpracovaný postup, jak uskutečnit náhradu (může to být stejný výtisk, jiné vydání téhož titulu, jiný titul, atd.).

Doporučujeme se obrátit na Vaši knihovnu, určitě poradí, co dělat a jak postupovat.

Zkoušeli jsme na internetu v online antikvariátech ověřit http://www.firmy.cz/Obchody-a-obchudky/Nakupovani-na-internetu/Online-prodej

ci-knih/Online-antikvariaty , zda není kniha k dispozici, prověřili jsme prvních několik, ale bez úspěchu. Kniha je vlastně úpravou titulu pro děti od 15 let, nezjistili jsme v našich zdrojích, že by titul vyšel vícekrát.

NK ČR má ve svém fondu tento titul, mohli bychom zhotovit kopii (viz informace o reprografických službách na objednávku http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_repro_obj.htm - cena kopie cca 200 Kč), ale to by musela knihovna kopii jako náhradu za ztrátu požadovat (a to nejspíše nebude).

Jinak původní cena knihy není důležitá, podstatné je, jakou "cenu" má ten konkrétní výtisk pro konkrétní knihovnu, tedy záleží na typu knihovny, fondu atd.