znamení domů

Text dotazu

Dobry den, nedari se mi dopatrat aspon zminky o tom, jestli a jak byly znacene domy drive, nez z dob znamych a dodnes zachovalých domovnich znameni (napr v Praze). Mam jen kuse zminky z antiky (konkretne Pompeje a Rim), ale nic vic. Existovalo neco takoveho treba v Asii (napr Izrael, Japonsko, Cina..) nebo v jinde a jindy ve staroveku az stredoveku ? Kde o tom hledat ? Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, k Vašemu dotazu se nám bohužel podařilo nalézt také jen velmi stručné informace v knize od Lydie Petráňové: Domovní znamení staré Prahy (Praha: Panorama, 1991, ISBN 80-7038-039-X):
"Zvyk rozlišovat domy znamením je snad starý téměř jako sama města s množstvím ulic a domů navzájem tak podobných, že se v nich orientační pomůcka stala nezbytností. Když nepočítáme magickou úlohu obrazů nad vchody do příbytků pravěkých lidí, docela jistě jsou známy orientační vývěsní štíty víc než dva tisíce let. Nejstarší odkryli šťastnou náhodou archeologové roku 1877 v Gizeh na území Dolního Egypta. Kamenný reliéf měl upozorňovat ve 3. století před n.l. chodce na zcela mimořádnou schopnost majitele domu vykládat sny. Na světlé vápencové desce, třicet pět centimetrů vysoké a šestadvacet široké, jsou uprostřed černě vymalovány starověký oltář a posvátný býk Apis, nad nimiž stojí doporučení: Já, vykladač snů z příkazu božstev /buď Tyché dík./ Kréťan je, /kdo vám zde ony věci vyjeví.
Z vrcholného období řecké antické kultury nemáme sice zachován žádný hmotný doklad domovního znamení, i když literární prameny nenechávají na pochybách, že vývěsní poutače lákaly Helény do pohostinných domů služeb. Římané za své mocenské i hospodářské expanze po sobě zanechali ve světě antické civilizace stopy v četných vývěsních štítech řezníků, hrnčířů, nožířů, hostinských a jiných živností.
V časech vrcholného evropského středověku přivedla rytířská kultura na svět heraldiku s malovaným znamením na štítu. Neoznačovalo jen totožnost těžkooděnce v boji, aby si spolubojovníci (jinak k nerozeznání od nepřátel) vzájemně neublížili, ale záhy i jeho vlastnickoprávní vztahy. Jako vlastnická značka se objevilo i na hradních průčelích, palácích, kaplích a jiných stavbách. Stejným způsobem značila svůj majetek i církev. Domy v městských ulicích zpočátku ještě neměly tak reprezentativní vzhled, aby na jejich fasády mohli majitelé umístit domovní štíty. Vznik domovních znamení je vlastně neklamných svědectvím o pokročilosti městské hmotné kultury..."

Pro fond Národní knihovny ČR je Váš dotaz velmi úzce zaměřen, ale zkuste se obrátit na některé specializované instituce, kde Vám kolegové pravděpodobně nabídnou více pramenů a zdrojů:
Orientální ústav AV ČR (http://www.orient.cas.cz/), případně Knihovnu AV ČR (http://www.lib.cas.cz/cs), Knihovnu Českého egyptologického ústavu na FF UK (http://egyptologie.ff.cuni.cz/), Knihovnu Ústavu Dálného východu FF UK (http://udlv.ff.cuni.cz/cz/Knihovna/knihovna.htm), Knihovna Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou FF UK (http://uprav.ff.cuni.cz/), Ústav světových dějin FF UK (http://usd.ff.cuni.cz/) nebo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze http://www.nm.cz/naprstkovo-muzeum/knihovna.php.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.01.2008 10:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu