Znala kněžna Libuše Přemysla ještě před svatbou?

Text dotazu

Je něco pravdy na tom, že bělouš, který vedl poselstvo kněžny Libuše do Stadic, cestu znal, protože tudy Libuši častokrát za Přemyslem vozil? Znali se z dřívějška? Je možné, že spolu chodili do nějaké šlechtické školy? Byl Přemysl prostý oráč nebo pocházel z nějakého rodu? V jakých pramenech se to dá zjistit (Kosmas?) Díky.

Odpověď

Dobrý den,

nejstarší záznam této pověsti je v Kristiánově legendě z 10. století.

"Slované čeští, usazení pod samým Arkturem a oddaní modloslužbě, žili jako kůň neovládaný uzdou, bez zákona, bez knížete nebo vládce a bez města jako nerozumná zvířata, toliko širý kraj obývali. Konečně když byli postiženi zhoubným morem, obrátili se, jak pověst vypravuje, k nějaké hadačce se žádostí o dobrou radu a o věštecký výrok. A když jej obdrželi, založili hrad a dali mu jméno Praha. Potom nalezše nějakého velmi prozíravého a důmyslného muže, jenž se jenom orbou zabýval, jménem Přemysl, ustanovili si ho podle výroku hadaččina knížetem nebo vladařem, davše mu za manželku svrchu řečenou pannu hadačku."

Kosmas ve své Kronice Čechů z 12. století vypráví pověst podrobněji. Část o koni vedoucí posly je následující:

"Zatím byli určeni poslové, aby tomu muži přednesli vzkaz své paní a lidu. Když paní viděla, že jaksi, neznajíce cesty, váhají, pravila: „Co váháte? Jděte bez starosti, sledujte mého koně, on vás povede pravou cestou a dovede zase zpět, neboť cestu tuto nejednou šlapal.“ Lichá se šíří pověst a zároveň mínění křivé o tom, že paní vždy za nočního ticha tu bájnou cestu na koni tam konávala a před kuropěním se vracívala; tomu však ať Žid Apella věří."

Žádní Přemyslovi předci nejsou uvedeni.

Použité zdroje

KRISTIÁN a Jaroslav LUDVÍKOVSKÝ. Kristiánova legenda: život a umučení svatého Václava a jeho báby svaté Ludmily = Legenda Christiani : vita et passio sancti Wenceslai et sancte Ludmile ave eius. Vyd. ve Vyšehradu 2. Praha: Vyšehrad, 2012. ISBN 978-80-7429-291-0.

KOSMAS a Magdalena MORAVOVÁ. Kronika Čechů. Vyd. 8., (v této úpravě a v Argu 1.). Přeložil Karel HRDINA, přeložil Marie BLÁHOVÁ. Praha: Argo, 2011. Memoria medii aevi. ISBN 978-80-257-0465-3.