Zmínka o Žloukovicích (Beroun)

Text dotazu

První zmínka (založení) o Žloukovicích (Beroun).

Odpověď

Dobrý den, první zmínka o Žloukovicích pochází z roku 1357, ze zakládací listiny karlštejnské kapituly, které obec patřila až do roku 1382, kdy ji král Václav IV. natrvalo přivtělil k nižborskému panství. K němu patřily až do konce vrchnostenské éry v roce 1848. Tehdy čítaly 296 obyvatel žijících v 41 domech. Stála tu již i dnešní zvonička, pravděpodobně z poloviny 18. století.
V druhé polovině se zde hodně rozšířilo pálení dřevěného uhlí v okolních lesích pro nižborskou huť, takže z velké části obec obývali uhlíři, nebo pracovali v lese. Po zrušení hutě našlo mnoho zdejších lidí práci na stavbě železnice Rakovník-Beroun (1876), která právě ve Žloukovicích přemosťuje řeku Berounku. Roku 1863 zde vznikla knihovna a také škola. Ta však musela být roku 1949 kvůli úbytku dětí zrušena. I přes veškeré změny se zde uchovala řada staveb lidového stavitelství tzv.
středočeského typu. Zatímco ve Stradonicích se uplatnily zděné stavby, Žloukovice charakterizovaly především roubenky. Žloukovice zůstávaly dlouhou dobu v podstatě odříznuty od světa, protože do nich nevedla řádná silnice, používalo se úzkých lesních cest. Teprve roku 1935 byla po odstřelu části Čerchovské skály postavena silnice spojující obec s Nižborem.
Další informace naleznete také v:
Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny / naps. Antonín Profous, Jan Svoboda, Vladimír Šmilauer. -- 1. vyd.. -- Praha :
Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. -- 5 sv.

Informace o obci Žloukovice čerpány z oficiálních stránek města Nižbor http://www.obecnizbor.cz/os_zloukovice.htm.