změna příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chystámes přítelem svatbu. Rádi bychom si vzali příjmení jeho matky za svobodna, tzn. že jeho příjmení by se změnilo, mé by se změnilo po jeho novém příjmneí a ještě bych si ponechala své dosavadní. Je tato možnost. Příklad: Jmenuje se Novák, já Opršálková. Rád by se jmenoval, jako matka za sovobodna tzn. Bláhová. Je možné, že při svatbě přijmeme společné příjmení Bláhovi a já budu navíc Bláhová Opršálková? Nebo je třeba, aby si před svatbou změnil příjmneí a to při svatbě přijmu i já?

Odpověď

Dobrý den, základní informace o změně příjmení jsou k dispozici na Portálu veřejné zprávy, v sekci Občan a stát / Osobní údaje Zde jsou informace o tom, jak postupovat při změně jména a příjmení, jaké doklady, kde, atd. včetně odkazů na příslušná ustanovení zákonů:

Změna jména a příjmení
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/_s.155/708/place?uzel=522&POSTUP_ID=44&PRVEK_ID=389

Na Vaši otázku nemohou odpovědět knihovny, ale právník či příslušný úřad
(matrika) v místě Vašeho bydliště.
Knihovny neposkytují právní poradnu - viz informace na první straně služby nebo pravidla formulace dotazu u formuláře (Právní dotazy), odkazy na příslušné právní stránky (sbírka zákonů, poradny) jsou k dispozici na
http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/zakony-pravni-poradny-1 .