změna příjmení

Text dotazu

Za jakých podmínek je možné změnit příjmení, a kde o to žádat?

Odpověď

Dobrý den,

zákony u nás počítají s rozličnými událostmi a situacemi, v nichž se žadatelé ocitají, a tudíž i proto žádají o změnu příjmení. Může k tomu docházet po rozvodu, za trvání manželství, v souvislosti s osvojením nezletilého, svěřením do náhradní rodinné péče poručníkovi, popř. pěstounovi, při změně pohlaví nebo na základě svévolného rozhodnutí osoby atp. Druhou stránkou věci je ovšem stanovení případů, kdy je samotná změna vůbec možná. Nejjednodušší situací, kdy je dokonce na změnu příjmení zákonný nárok, je změna příjmení po rozvodu, tj. zpětvzetí původního příjmení, "ztraceného" uzavřením manželství. Obecně se změna příjmení povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Tento krátký výčet lze s dopomocí slůvka zejména rozšířit o další důvody, jako např. zkomolené, výstřední či cizojazyčné příjmení, nebo při svěření nezletilého do náhradní rodinné péče (poručnictví, pěstounská péče). V případech podání žádosti o změnu příjmení kvůli vážnému důvodu je nutné, aby žadatel tento závažný důvod uvedl a zároveň byl příslušným matričním úřadem jako závažný uznán. O povolení změny příjmení se rozhoduje ve správním řízení, které je zahájeno dnem podání písemné žádosti na matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu; Doporučuji , abyste se obrátila na matriku, kde Vám jistě vše vysvětlí a poradí, jak nejlépe postupovat.