Změna jména předka

Text dotazu

Dobrý den, hledala jsem v digitalizované matrice svého mužského předka a jeho rodiče, předek má ale jiné příjmení než jeho rodiče, a ani to není příjmení jeho ženy. Došla jsem k názoru, že si předek nechal změnit příjmení, ale nemám k tomu žádné podklady, které by mi to potvrdily, proto bych se chtěla zeptat, kde takovou informaci mohu získat. Jedná se o obec Tunochody , částí obce Číhošť, okresu Havlíčkův Brod. Časově zhruba na přelomu 19. a 20. století.

Odpověď

Dobrý den,

pokud je to opravdu tak, že u dotyčného došlo úředně ke změně příjmení, měl by být o tom záznam přímo u kolonky jeho jména. Samozřejmě záleží na tehdejší pečlivosti matrikáře. U příslušného úřadu by měl existovat dokument o proběhnuvší změně.  Předpokládám, že v záznamech o úředních jednáních registratury matričního úřadu obce.

Tato informace by měla být v tzv. Sčítacích operátech, které evidují sčítání lidu, tam by taková změna být nahlášená měla, eventuálně by změna měla být nahlášená na katastru.

Spádový archiv je pro danou pobočka archivu v Zámrsku, v tomto případě  doporučujeme obrátit se přímo na archiv v Zámrsku.

 Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

Olomouc

Knihovna

Vědecká knihovna v Olomouci

Datum zadání dotazu

23.12.2020 07:30

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu