Změna jména předka

Text dotazu

Dobrý den, hledala jsem v digitalizované matrice svého mužského předka a jeho rodiče, předek má ale jiné příjmení než jeho rodiče, a ani to není příjmení jeho ženy. Došla jsem k názoru, že si předek nechal změnit příjmení, ale nemám k tomu žádné podklady, které by mi to potvrdily, proto bych se chtěla zeptat, kde takovou informaci mohu získat. Jedná se o obec Tunochody , částí obce Číhošť, okresu Havlíčkův Brod. Časově zhruba na přelomu 19. a 20. století.

Odpověď

Dobrý den,

pokud je to opravdu tak, že u dotyčného došlo úředně ke změně příjmení, měl by být o tom záznam přímo u kolonky jeho jména. Samozřejmě záleží na tehdejší pečlivosti matrikáře. U příslušného úřadu by měl existovat dokument o proběhnuvší změně.  Předpokládám, že v záznamech o úředních jednáních registratury matričního úřadu obce.

Tato informace by měla být v tzv. Sčítacích operátech, které evidují sčítání lidu, tam by taková změna být nahlášená měla, eventuálně by změna měla být nahlášená na katastru.

Spádový archiv je pro danou pobočka archivu v Zámrsku, v tomto případě  doporučujeme obrátit se přímo na archiv v Zámrsku.