změna hranic ČS(S)R

Text dotazu

Podle srovnání současné a historické mapy (cca 1850) na www.mapy.cz lze najít několik míst, kde státní hranice dnes a tehdy odlišuje (např. u Labské boudy v Krkonoších). Lze někde vidět seznam těchto míst a důvody těch změn? Případně, kam se mám obrátit s dotazem. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

otázka státních hranic spadá do oblasti práva a historie a je poměrně složitá. Hovoří se o státním území, přičemž jeho hranice nemusí vždy být jednoznačně stanovena - k tomu by se i dnes našly ve světě případy. Přesná hranice bývá obvykle stanovena mezinárodní dvoustrannou smlouvou a její podoba je věcí politického jednání, v dějinách státu tak dochází pochopitelně k řadě změn. Podrobné pojednání o státních hranicích Československa a ČR pro období od roku 1918 do 2004 spolu s rozborem a vymezením pojmů najdete v knize:
Státní hranice Československa a České republiky / Jaroslav Sovinský. -- Vyd. 1.. -- Praha : Všehrd, 2005. -- 310 s. : il., portréty ; 21 cm

O českých hranicích od 19. století do současnosti pojednává kniha:

Hry o hranice / Čeněk M. Kadlec. -- Vyd. 1.. -- Česko : Čeněk M. Kadlec, 2001. -- 270 s. : il., mapy ; 21 cm

S dotazem se lze obrátit nejspíše na Ústav státu a práva AV ČR, popřípadě na některou z právnických fakult.