Změkčování tvrdých souhlásek

Text dotazu

Dobrý den,

mám otázku ohledně změkčování tvrdých souhlásek. (vysvetlim postupne) jde o tvrde souhlasky - H CH K R D T N konkretne o ty, ktere se daji zmekcit - RDTN.
N - tvrda Nymburk mekka nit (n bez hacku, mekke I)
T- tvrda Tynec mekka ti (t bez hacku, mekke I)
D- tvrda dyne mekka zdivo (d bez hacku mekke I)
R - tvrda rýč mekka řitka
A ted ta otazka: proc je ted nad R hacek a neni to jak u predchozich R a mekke I
?????

moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

opravdu platí pravidlo uvedené v odkazu: https://www.pravopisne.cz/2012/01/pravidla-samohlasky-a-souhlasky/ . Ve slovech niť, tisk, dírka  se píše měkké i, protože měkké i zde změkčuje písmenko t na ť (nepoužívá se háček), d na ď a n na ň. Dále se píše měkké i ve slovech cizího původu, která jsou převzata do českého jazyka, například titan, Nikolas, diktafon. Písmenko ř je samostatným písmenem české abecedy, po němž se vždy píše měkké i. Tedy písmeno r a ř jsou samostatná, ke změkčení zde nedochází.