Zlatá Hvězda (Goldenstern) - jaký je původ této místní části

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je původ názvu zájezdního hostince Zlatá hvězda (u obce Ždárek). Stejně se jmenuje i místní část, která patřila k obci Paceřice, nyní pod obec Ždárek. Ještě podotázka: ve které knize by se dalo zjistit, kdy byla Zlatá hvězda založena?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Původ názvu ani založení Zlaté hvězdy není bohužel dohledatelný v žádném dokumentu, ke kterému máme přístup. Většina zdrojů uvádí pouze informace, které jste nám poskytl – jak se nazývá osada, ve které se hostinec nachází, pod jakou obec spadá nebo spadal. To je vše, co dostupné prameny uvádějí, ale pouze takto obecně. Jediná informace, která maličko napomůže je, že osada Zlatá hvězda byla pojmenována právě podle zdejšího zájezdního hostince. Jaký je ale původ názvu hostince, to už nezmiňuje.

Viz: PROFOUS, Antonín, Jan SVOBODA, Vladimír ŠMILAUER a Státní nakladatelství učebnic. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1954. sv. 1, s. 816. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:71c12833-6c7e-48f2-8b24-f83a3787a62d

Zkuste se zeptat současného majitele hostince, zda on a jeho rodina nevlastní kroniku týkající se buď dané budovy anebo přímo jeho rodiny, protože usedlost vlastnila od 60. let 19. století. Mohli by tudíž vlastnit záznam předchozích majitelů a podle nich by se možná daly dohledat podrobnější informace.

viz: https://www.hostineczlatahvezda.cz/#onas

Dále by mohla nějaké informace vědět nebo i vlastnit obec Žďárek nebo spíše Paceřice, pod kterou osada kdysi patřila.

Určitě také kontaktujte Státní Oblastní archiv Liberec, který bude mít určitě více záznamů o osadě, majitelích, a tudíž i informacích o hostinci Zlatá Hvězda. S největší pravděpodobností to ale bude vyžadovat znalosti němčiny, protože prameny z 19. století o okrese Liberec jsou běžně psané v německém jazyce (čemuž napovídá i německý název Goldenstern).