zkratky časopisů

Text dotazu

Dobrý den. Existuje prosím seznam zkratek časopisů a lze do něj nahlédnout? Na jakých stránkách? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, existuje publikace:

Periodical Title Abbreviations : Covering Periodical Title Abbreviations in Science, the Social Sciences, the Humanities, Law, Medicine, Religion, Library Science, Engineering, Education, Business, Art, and Many Other Dields / Compil. and Edit.: Leland G. Alkire. -- Detroit : Gale, 1977-. -- 6 sv.

Nejnovější vydání je v NK je k dispozici z r. 1992 s dodatkem z r. 1993.

Kolegyně, které podobné prameny využívají, používají tento seznam již málo, protože je poměrně starý. Publikaci by vám poskytli k nahlédnutí v meziknihovní službě NK ČR (Referenční centrum).

Většinou jsou lepší internetové zdroje, například katalogy knihoven apod.

Uvádíme některé s krátkým komentářem:

http://journalseek.net/index.htm

Volně přístupný portál, kde lze vyhledávat údaje o časopisech podle názvů i zkratek (hledejte v poli Title Only).

http://dispatch.opac.d-nb.de/DB=1.1/

Zeitschriftendatenbank (ZDB) : zde lze hledat podle názvů časopisů, pokud hledáte podle zkratky, zadejte zkrácená slova s otazníky, např.: New Ger? Critiq? = New German Critique.

ISSN Portal

Placená databáze přístupná uživatelům pouze v NK. Databáze časopisů v systému ISSN.

Nakonec: často vede k výsledku také hledání na internetu pomocí vyhledávačů (Google, Seznam, Yahoo apod.).