zkratka UVA

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila, co přesně znamená zkratka UVA. Jednalo se o obchod, kde
se prodávaly ručně vyrobené předměty z přírodních materiálů.

Odpověď

Dobrý den,

po konzultaci s kolegy z Národopisného oddělení Národního muzea jsme zjistili, že zkratka UVA znamená umělecká výroba. Před rokem 1989 se jednalo o prodejny výrobků lidového umění spadajících pod ÚLUV, ústředí lidové umělecké výroby.

Po zániku sítě prodejen obchodů většinou s názvem Krásná jizba, se prodeje s lidovým sortimentem ujali soukromí obchodníci a dnes se na trhu ustálilo několik firem specializovaných na nabídku tohoto zboží (ČNP Manufaktura, Domestika, UVA, LUTA, Jizba a jiné.).

Pokračováním zaniklých prodejen českých lidových řemesel je prodejna UVA v Praze-Radotíně(kromě jiných měst), která vznikla v roce 1998 a nabízí široký sortiment řemeslného, uměleckého i dárkového zboží, http://www.uvahu.cz/ .