Zkratka s. M.

Text dotazu

Prosím o vysvětlení, co znamená zkratka S. M. před
církevním jménem milosrdných sester sv. Karla Boromejského (snad i jiných
řádů či kongergací).

Odpověď

Dobrý den,
zkratka s. M. znamená sestra Marie, když ženy přijímají řeholní jméno, tak před něj přijímají i symbolické jméno Marie. Marie = symbol čistoty. V církvi je běžné oslovení "sestro", tedy ženy řeholnice se pak oslovují jako např. sestro Marie Bernadeto = sestra Marie Bernadeta.

Použité zdroje:

*Faustyna Kowalska. Deníček : Boží milosrdenství v mé duši / svatá s. M.
Faustyna Kowalská. 2., upr. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2008. 677 s. ISBN 978-80-7195-269-5.

*Sestra Marie Marta Chambonová, laická sestra v klášteře Navštívení Panny Marie v Chambéry ve Francii a pobožnost k sv. ranám Pána našeho Ježíše Krista. Vyd. 2., v MCM 1. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 2003. 77 s.
ISBN 80-7266-159-0.

*Specifika církevní komunikac. Vyd. 1. V Ostravě : Ostravská univerzita, Filozofická fakulta, 2005. 217 s. (Spisy Filozofické fakulty Ostravské univerzity = Acta Facultatis Philosophicae Universitatis Ostraviensis ; 157/2005). ISBN 80-7368-102-1.