Zkratka pro výraz "Issue"

Text dotazu

Dobrý den,

můžete mi, prosím, poradit, jaká je dle současných pravidel popisu, oficiálně používaná (či povolená) zkratka pro výraz "Issue" v rámci periodických publikací?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 oficiální zkratka pro výraz Issue je iss.

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV), www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze uvádí následující vysvětlivky v angličtině pro výraz issue :

-cenzurované vydání=censor issue

-číslo/sešit=issue

-dvojčíslo=double issue

-odlišný výtisk =different issue

-vročení=year of issue

Z hlediska bibliografického popisu platí v Národní knihovně mezinárodně platné předpisy. Katalogizační pravidla jsou stanovena mezinárodními standardy, které je stanovené anglo-americkými pravidly (AACR ), https://cs.wikipedia.org/wiki/AACR2 .

Výraz issue není příliš využíván pro katalogizační popis a do českého překladu katalogizačních pravidel není v Národní knihovně zařazen.