žižkovská radnice - pravopis

Text dotazu

Dobrý den,
nevím, zda se na vás obracím správně, ale potřebovala bych radu ohledně pravopisu. Jedná se mi o název " Žižkovská radnice". Nevím, zda je správně užívat její název s velkým Ž či malým ž. V případě, že bych uváděla na svatební oznámení větu "...budou oddání na Žižkovské radnici v Praze", je to velké Ž v pořádku? Lze toto označení radnice pokládat za oficiální název?
Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

s dotazy tohoto typu je lepší obracet se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ . Domníváme se však, že se žižkovská radnice píše s malým ž, protože se ta budova (a  potažmo i  instituce) jmenuje radnice a je to radnice městské části Praha 3 a je na Žižkově. Asi něco jiného by byla v jistém smyslu  Staroměstská radnice, protože byť je to radnice Starého Města, tak je to ale zároveň zavedený pojem. ( Nakonec se můžete zeptat i přímo na té radnici, jak se správně píší...) 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.12.2013 13:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu