žižkovská radnice - pravopis

Text dotazu

Dobrý den,
nevím, zda se na vás obracím správně, ale potřebovala bych radu ohledně pravopisu. Jedná se mi o název " Žižkovská radnice". Nevím, zda je správně užívat její název s velkým Ž či malým ž. V případě, že bych uváděla na svatební oznámení větu "...budou oddání na Žižkovské radnici v Praze", je to velké Ž v pořádku? Lze toto označení radnice pokládat za oficiální název?
Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

s dotazy tohoto typu je lepší obracet se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ . Domníváme se však, že se žižkovská radnice píše s malým ž, protože se ta budova (a  potažmo i  instituce) jmenuje radnice a je to radnice městské části Praha 3 a je na Žižkově. Asi něco jiného by byla v jistém smyslu  Staroměstská radnice, protože byť je to radnice Starého Města, tak je to ale zároveň zavedený pojem. ( Nakonec se můžete zeptat i přímo na té radnici, jak se správně píší...)