Zivotopisna data (Jiřina Vydrová, otec Václava Vydry st.)

Text dotazu

Dobry den, hledam datum umrti ceske kunsthistoricky Jiriny Vydrove. V souboru autorit Ceske narodni bibliografie je uvedeno pouze jeji datum narozeni (8.1.1910). Rad bych se Vas touto cestou zeptal, zda je vubec mozne datum jejiho umrti zjistit? Tataz data + krestni jmeno bych potreboval zjistit u osobnosti puvodem nemeckeho hudebniho skladatele a vojenskeho kapelnika Vydry (otce Vaclava Vydry st., herce, reditele ND v Praze). Predem Vam velmi dekuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo zjistit mnoho. Máme k dispozici slušné biografické zdroje a podobné dotazy řešíme, ale Jiřina Vydrová ani otec V. Vydry nejsou nikde zmiňováni (respektive údaje o nich).
Existují vzpomínky V. Vydry, v nichž o svém otci hovoří. Píše, že se narodil, když jeho otci bylo 25 let, což by znamenalo datum narození otce cca 1851 (což je zcela bez záruky).
Má pouť životem a uměním / ve vzpomínkách prošel Václav Vydra ; Úvod: Ladislav Pešek ; Úv. [báseň:] František Hrubín ; Doslov: Vladimír Procházka. -- 4. vyd.. -- Praha : Melantrich, 1976. -- 433, [3] s. : [48] s. fot. příl. ; 8°

J. Vydrová publikovala, pokud jsme zjistili, hlavně v 50. a 60. letech 20. stol., poslední věc jsme našl z r. 1978 (mohla ovšem také vyjít po autorčině smrti). Žádné slovníky a přehledy ji ani otce V. Vydry neuvádějí.

Dotaz ohledně J. Vydrové jsme předali do kniohovny Uměleckoprůmyslového muzea. Připojujeme odpověď kolegů z knihovny UPM:
PhDr. Jiřina Vydrová zemřela 17. prosince 1993 v Praze.