Životopis Irina Karnauchová

Text dotazu

Prosím o informaci, v jaké knize (knihách) bych našla podrobnější životopis Iriny Karnauchové a rozbor knihy Krása nesmírná.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně Vás příliš nepotěšíme. Heslo se základními životopisnými informacemi o I. Karnauchové obsahuje několik slovníků, nicméně vždy jde o velmi stručné údaje:

  • HRALA, Milan, ed. Slovník spisovatelů. Sovětský svaz: literatura ruská, ukrajinská a běloruská, literatury sovětského Pobaltí, literatury Sovětského východu. Díl 1. 1. vyd. Praha: Odeon, 1977.  s. 540.
  • DOROVSKÝ, Ivan, ed. et al. Slovník autorů literatury pro děti a mládež. I., Zahraniční spisovatelé. 1. vyd. Praha: Libri, 2007. s. 448.  ISBN 978-80-7277-314-5.
  • Slovník spisovatelů národů SSSR: 1917-1964. 1. vyd. Praha: Svět sovětů, 1966. s. 218.

Více údajů byste našla na webu v ruštině (Карнаухова Ирина Валериановна), např.:

V rámci Google Books jsme našli několik knih, které zmiňují díla I. Karnauchové (v angličtině Karnaukhova), nicméně velmi často je v to v souvislosti s jejím aktivitami v oblasti folkloristiky:

 Recenze pohádkových knih nejsou příliš obvyklé. Našli jsme několik článků, které by Vás snad mohly napovědět:

  • VLADISLAV, J. O jednom překladu ruských pohádek. Praha—Moskva 5, 1955, č. 10, s. 75—77. Týká se knihy I. Karnauchové Krása nesmírná (Praha 1952, přel. J. Brožová-Malá), zvl. jazykové stránky překladu.
  • PSŮTKOVÁ, Zd. Několik poznámek k překladu ruských národních pohádek. Dialog: zprávy a materiály Kruhu překladatelů. 1958, roč. 2, s. 90-96. Poznámky k překladu sbírky I. Karnauchové, vyd. u nás pod názvem Krása nesmírná (Praha 1952).
  • PSŮTKOVÁ, Zdeňka. "Krása Nesmírná" podeváté. Nové knihy. 1989, č. 26 , (21. 6. 1989), s. 7. ISSN 0322-922X.
  • MALÝ, Radek. Nesmírná krása kostlivé nohy. Tvar. 2011, roč. 22, č. 15, s. 23. ISSN 0862-657X. Recenze pohádek převyprávěných A. Ježkovou podle knihy Krása nesmírná.
  • MALENOVÁ, Eva. Sbohem, moje Pyžamsko!: aneb přehledová studie o současné podobě ruské literatury pro děti a mládež. Host: literární měsíčník. 2014, roč. 30, č. 4 (17. 4. 2014, s. 51-55.